צרו קשר ונחזור אליכם בהקדם

ד"ר סיון אקשטיין

רופאה מומחית בנוירולוגיה ילדים והתפתחות הילד. כיום מנהלת  את מערך התפתחות הילד של קופת חולים כללית במחוז ירושלים.

שאלון אבחון הפרעת קשב וריכוז ילדים

הפרעת קשב וריכוז בילדים, עם או בלי היפראקטיביות ואימפולסיביות, היא הפרעה שכיחה היכולה לעיתים לפגוע בהתפתחות, בלמידה ובתפקוד היומיומי של הילד ומשפחתו. אבחון הפרעת קשב בילדים בכל הגילאים נעשה על ידי נוירולוג ילדים. כחלק מהאבחון ההורים וצוות המסגרת החינוכית מתבקשים למלא שאלון אבחון הפרעת קשב וריכוז ילדים, אשר מטרתו לתת פרטים נוספים על ההתפתחות והתפקוד ולסייע באבחנה ובטיפול.

שאלון אבחון הפרעת קשב וריכוז ילדים

מהי הפרעת קשב וריכוז בילדים?

הפרעת קשב וריכוז היא הפרעה נוירו-התפתחותית שכיחה, כלומר הפרעה שמקורה במערכת העצבים המרכזית ומשפיעה על התפתחות הילד. הפרעה זו מאופיינת בקושי בקשב ובריכוז, בשליטה על דחפים ולפעמים גם בהיפראקטיביות. השם ADD מתייחס להפרעת קשב וריכוז ללא היפראקטיביות Attention Deficit Disorder ואילו השם ADHD מתייחס להפרעת קשב וריכוז עם היפראקטיביות Attention Deficit Hyperactivity Disorder.

הפרעת קשב וריכוז בילדים מתבטאת בקושי של הילד להישאר מרוכז לאורך כל משימת הלמידה או המשחק. לעיתים קרובות יש קושי בהתארגנות (למשל ארגון סביבת הלמידה, התיק או המחברת), אימפולסיביות כלומר קושי בהתאפקות, בהמתנה לתור והפרעה לאחרים והיפראקטיביות או תנועתיות יתר (חוסר רגיעה, "קוצים בטוסיק").

כיצד מאובחנת הפרעת קשב וריכוז ילדים?

אבחנת הפרעת קשב וריכוז ילדים נעשית על ידי נוירולוג ילדים לפי הקריטריונים של DSM-V להפרעת קשב. נוירולוג הילדים מבצע הערכה מקיפה, התפתחותית ונוירולוגית, על מנת לאפיין את הקושי של הילד ולהציע תכנית טיפול מתאימה. ההערכה כוללת קבלת היסטוריה רפואית, חינוכית ומשפחתית, קבלת מידע על תפקודו של הילד במסגרות השונות (גן, בית ספר, חוגים, שיעורים פרטיים), הערכה התפתחותית, בדיקה נוירולוגית ולבסוף קביעת אבחנה ומתן המלצות. שאלון אבחון הפרעת קשב וריכוז ילדים הוא חלק חיוני מהמידע הדרוש לנוירולוג ילדים לצורך קביעת אבחנה.

מהו שאלון אבחון הפרעת קשב וריכוז ילדים?

שאלון אבחון הפרעת קשב וריכוז ילדים הוא כלי בו משתמש נוירולוג הילדים לצורך הערכה ואבחון של הפרעת קשב. שאלון אבחון הפרעת קשב וריכוז ילדים נבנה במטרה לאסוף מידע על ההתנהגות, הסימפטומים והתפקוד של הילד בתחומי החיים השונים כגון בבית, בגן או בבית הספר.

ישנם סוגים שונים של שאלון אבחון הפרעת קשב וריכוז ילדים. בכל השאלונים הללו קיימות שאלות המתארות את טווחי הקשב, האימפולסיביות, תנועתיות יתר, יכולות ארגון, ניהול זמנים והתנהגויות רלבנטיות נוספות. שאלון אבחון הפרעת קשב וריכוז ילדים כולל גם שאלות לגבי תדירות הקשיים ומידת חומרתם וכיצד הם משפיעים על התפקוד היומיומי של הילד והמשפחה.

מה חשיבותו של שאלון אבחון הפרעת קשב וריכוז ילדים?

שאלון אבחון הפרעת קשב וריכוז ילדים הוא כלי חשוב לאיסוף מידע לגבי קיומם של קשיי קשב וריכוז, מידת חומרתם והשפעתם על תפקודו של הילד. המידע המתקבל מהשאלונים, ביחד עם המידע שההורים מוסרים בשיחה עם הרופא והמידע המתקבל מההערכה והבדיקה של הילד במרפאה, עוזרים לרופא להגיע לאבחנה המדוייקת ולתוכנית טיפול מותאמת אישית.

למי מיועד שאלון אבחון הפרעת קשב וריכוז ילדים?

שאלון אבחון הפרעת קשב וריכוז ילדים מיועד למילוי על ידי ההורים וצוות המסגרת החינוכית. קיים שאלון אבחון הפרעת קשב וריכוז ילדים עבור ההורים ושאלון אבחון הפרעת קשב וריכוז ילדים שונה מעט עבור צוות המסגרת החינוכית. יש צורך בשני גורמים שונים לפחות, מסביבות שונות, אשר ימלאו את שאלון אבחון הפרעת קשב וריכוז ילדים, מכיוון שבכל סביבה יתכנו התנהגויות ותפקודים שונים של הילד. כאשר קיימת הפרעת קשב וריכוז משמעותית ניתן יהיה לראות קשיים גם בשאלונים מהמסגרת וגם בשאלונים שממלאים ההורים.

כיצד ממלאים שאלון אבחון הפרעת קשב וריכוז ילדים?

שאלון אבחון הפרעת קשב וריכוז ילדים כולל פרטים על התנהגותו ותפקודו של הילד במצבים שונים. בכל אחת מהשאלות יש לחשוב אם מדובר בקושי אשר מופיע לעיתים רחוקות או מאפיין את תפקודו של הילד לעיתים קרובות. חשוב מאד לתאר את הקושי כפי שהוא, ללא הנחות, שכן תיאור לא מדוייק מקשה על הגעה לאבחנה ולטיפול הנכונים. בנוסף, בעת מילוי שאלון אבחון הפרעת קשב וריכוז ילדים מומלץ לחשוב על תפקודו של הילד בזמנים שונים ולא רק סביב משימות לימוד. כך למשל בשאלה "האם הילד קם ממקומו במצבים בהם מצופה ממנו להתמיד ולשבת" אפשר לחשוב לא רק האם הילד מתמיד בישיבה לאורך כל הכנת שיעורי הבית או הלימוד למבחן, אלא גם האם הילד מסוגל לשבת לכל אורך ארוחת שישי בערב, הצגה בתאטרון או משחק קופסה הדורש ריכוז והתמדה כגון מונופול או קטאן.

שאלון אבחון הפרעת קשב וריכוז ילדים לדוגמא?

לאחר מילוי שאלון אבחון הפרעת קשב וריכוז ילדים, אם מתקבלות 6 תשובות לפחות של "לעיתים קרובות" או "לעיתים קרובות מאד" בשאלות 1-9 ו/או בשאלות 10-18, מומלץ לפנות לאבחון הפרעת קשב וריכוז אצל נוירולוג ילדים.

מספר שאלההתנהגות הילד/האף פעםלפעמיםלעיתים קרובותלעיתים קרובות מאד
1מתקשה להתרכז בפרטים או עושה טעויות של חוסר תשומת לב    
2מתקשה להתרכז בפעילות או במשחק    
3עושה רושם שאינו מקשיב כאשר מדברים אליו ישירות    
4מתקשה לעקוב אחר הוראות ולסיים מטלות    
5מתקשה בארגון משימות או פעילויות    
6נמנע או דוחה משימות הדורשות ריכוז ומאמץ מחשבתי ממושך    
7שוכח חפצים והוראות    
8מוסח בקלות    
9נוטה לאבד דברים    
10מניע בעצבנות ידיים ורגליים או נע בכיסא    
11קם ממקומו במצבים בהם אמור לשבת    
12רץ או מטפס באופן מוגזם או במצבים בהם לא אמור    
13מתקשה לשחק או להשתתף בפעילות שקטה    
14נמצא בתנועה מתמדת או כאילו "מופעל על ידי מנוע"    
15פטפטן, מדבר באופן מוגזם    
16עונה תשובה לפני שסיימו לשאול את השאלה    
17מתקשה להמתין לתורו    
18מציק לאחרים, מתפרץ או נכנס ללא רשות לדברים או למשחקים של אחרים    

שאלון אבחון הפרעת קשב וריכוז ילדים במרפאת מיתרים

במרפאת מיתרים נערכים אבחונים נוירולוגים, התפתחותיים ואבחוני קשב וריכוז על ידי ד"ר סיון אקשטיין מומחית בנוירולוגית ילדים והתפתחות הילד. ד"ר סיון אקשטיין הינה רופאה נוירולוגית התפתחותית מומחית בעלת ידע וניסיון בתחומי התפתחות הילד השונים, אוטיזם והפרעות קשב וריכוז. ד"ר סיון אקשטיין מנהלת את מערך התפתחות הילד של קופת חולים כללית בירושלים, בעלת המרפאה פרטית מיתרים בירושלים ולה ניסיון רב וגישה ייחודית לילדים ולהורים. במרפאת מיתרים נערכים אבחוני הפרעת קשב מגיל הגן ועד גיל שמונה עשרה שנה.

דילוג לתוכן