צרו קשר ונחזור אליכם בהקדם

ד"ר סיון אקשטיין

רופאה מומחית בנוירולוגיה ילדים והתפתחות הילד. כיום מנהלת  את מערך התפתחות הילד של קופת חולים כללית במחוז ירושלים.

רופא התפתחותי פרטי

כ 10% מהתינוקות והילדים סובלים מקשיים התפתחותיים, כאשר כ 3% סובלים מקושי התפתחותי משמעותי. אבחון מוקדם של תינוקות וילדים עם קשיים התפתחותיים מאפשר התערבות מוקדמת, תורם לצמצום הפער ההתפתחותי ומשפר את התפקוד בתחומי החיים השונים בהמשך. אבחון רופא התפתחותי פרטי הוא אבחון מקצועי המאפשר את מיפוי הקשיים של התינוק או הילד ובניית תכנית טיפול מתאימה אשר תאפשר לילד לממש את הפוטנציאל ההתפתחותי שלו

רופא התפתחותי פרטי

מהו רופא התפתחותי פרטי?

רופא התפתחותי פרטי הוא נוירולוג ילדים המומחה בבעיות התפתחותיות של תינוקות וילדים. רופא התפתחותי פרטי הוא רופא בעל ידע וניסיון בהתפתחות תקינה ולקויה ועוסק בהערכה, אבחון וטיפול בתינוקות, ילדים ומתבגרים עם קשיים התפתחותיים בתחומים שונים כגון קשיי שפה, מוטוריקה, תקשורת, התנהגות וקשב.

מה חשיבותו של אבחון רופא התפתחותי?

הורים רבים ניצבים בפני הדילמה האם העיכוב ההתפתחותי ייפתר מעצמו או שיש צורך באבחון רפואי וטיפול מקצועי. האם ילד בן 20 חודש אשר עדיין אינו מדבר זקוק רק לזמן או שיש צורך בברור ? האם ילד בן שנה אשר עדיין אינו זוחל ישלים לבד את הפערים או שחשוב שיעבור אבחון רפואי מקצועי בהקדם?אבחון רופא התפתחותי פרטי נועד לענות על שאלות אלה ולהגדיר אם מדובר בעיכוב התפתחותי, באיזו דרגה העיכוב והאם יש צורך בהתערבות ובטיפול בילד. עיכוב התפתחותי יכול לנבוע מגורמים רבים, החל מגורמים משפחתיים וסביבתיים, דרך גורמים רגשיים ואישיותיים וכלה בלקויות של מערכת העצבים. אבחון רופא התפתחותי פרטי מאפיין את סוג הקושי ההתפתחותי, ממפה את הסיבות לו ובמידת הצורך נבנית תכנית טיפולית אשר מטרתה לצמצם את הקושי ההתפתחותי של הילד. 

מתי רצוי לפנות לאבחון רופא התפתחותי פרטי?

פניה לאבחון רופא התפתחותי פרטי נעשית כאשר יש חשד לאיחור באחד או יותר מתחומי ההתפתחות של הילד בתחומים הבאים: השפה, המוטוריקה, התפקוד השכלי, החברתי והרגשי. בכל אחד מהתחומים הללו ישנן אבני דרך התפתחותיות אשר מצופה מילד להשיג עד גיל מסוים. כאשר אבני הדרך הללו אינן נרכשות ישנו חשד לעיכוב התפתחותי ומומלץ לפנות לאבחון רופא התפתחותי. כך למשל מצופה מתינוק בן ארבעה חודשים לחייך כדי לקבל תגובה מההורה, להשמיע קולות כאשר מדברים אליו, להחזיק את ראשו יציב ללא תמיכה כאשר מרימים אותו, להישען על האמות כאשר הוא שוכב על הבטן ולהושיט ידיים לצעצועים. בגיל 9 חודשים למשל, הפעוט ממלמל בדרך כלל, יושב ללא תמיכה, תופס חפצים ומקיש בהם ומגיב כאשר ההורה עוזב את החדר. באופן זה בכל גיל קיימים הישגים התפתחותיים המשקפים את הבשלת מערכת העצבים של התינוק. כאשר התינוק או הילד מאחר בהשגת אותם יעדים התפתחותיים מומלץ לפנות לאבחון רופא התפתחותי. עוד מצבים בהם חשוב לפנות לאבחון רופא התפתחותי הם מצבים של נסיגה התפתחותית או אבדן אבני דרך התפתחותיות אשר נרכשו כבר. למשל ילד שהחל לומר מילים ראשונות בגיל שנה אך הפסיק לומר מילים בגיל שנה וחצי. חשוב לציין שלא כל עיכוב התפתחותי מעיד על בעיה אך יש קודם לשלול מצבים בהם העיכוב ההתפתחותי אצל הילד מצריך התערבות וטיפול. 

באלו מצבים מומלץ לפנות לאבחון רופא התפתחותי פרטי?

  • עיכוב בהתפתחות המוטוריקה הגסה אצל הילד (למשל התהפכות, זחילה, הליכה, ריצה) או עיכוב של המוטוריקה העדינה בילדים (למשל אחיזת חפצים, שימוש בכלי אוכל, השחלה, הדבקת מדבקות, צביעה וציור). 
  • עיכוב בהבעת השפה בילדים (חסר באוצר מילים, קושי בבניית משפטים, קושי לספר חוויה או רעיון בצורה ברורה) או בהבנת השפה (הבנה ומילוי של הוראות, הבנת שיחה, הבנה ומענה לשאלות) או במצבים בהם קשיי השפה אצל הילד גורמים לו לתסכול גדול.
  • קושי חברתי או תקשורתי אצל הילד (קושי בקשר עין, בהצבעה, בהענות לקריאת שם, במשחק משותף, בשיחה הדדית, בהבנת סיטואציות חברתיות).
  • חשד לקושי קוגניטיבי (למשל הילד מתקשה בחשיבה, בהסקת מסקנות, שפתו מעוכבת ורמת המשחק שלו אינה תואמת את גילו).
  • קשיי למידה וקשיי קשב וריכוז בילדים.

מה כולל אבחון רופא התפתחותי פרטי?

אבחון רופא התפתחותי פרטי כולל מספר שלבים: בשלב הראשון הרופא מקבל מידע מההורים ומהמסגרת החינוכית, באמצעות שאלונים ושיחה, וזאת כדי לאסוף נתונים על הרקע הרפואי, משפחתי, התפתחותי ועל תפקודו של הילד בבית ומחוצה לו. לאחר מכן הרופא בודק את תפקודו ויכולותיו ההתפתחותיות של הילד, באמצעות תצפית, שיחה או משחק וכן עורך בדיקה נוירולוגית כדי לשלול הפרעות בתפקוד מערכת העצבים. לבסוף רופא התפתחותי פרטי מסכם את תוצאות האבחון ומקיים דיון עם ההורים לגבי משמעות האבחנה ודרכי הטיפול האפשריות.

מהי חשיבות מעקב רופא התפתחותי?

רופא התפתחותי פרטי בעל תפקיד חשוב בהערכה ובאבחון של יכולות ההתפתחות בתינוקות וילדים. הרופא ההתפתחותי מעריך את קצב ואופן רכישת אבני הדרך ההתפתחותיות אצל הילד, מאבחן לקויות והפרעות התפתחותיות ובונה תכנית טיפול אישית בהתאם לצרכים של הילד. תכנית הטיפול המותאמת לילד יכולה לכלול: המלצות לאבחון וטיפול במקצועות הבריאות (פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק, קלינאות תקשורת ופסיכולוגיה התפתחותית), המלצות למסגרת חינוכית וכן המלצות לברורים רפואיים וליעוצים כגון בדיקות שמיעה ועיניים, בדיקות דם והדמייה או יעוץ גנטי. במסגרת מפגשי המעקב אצל רופא התפתחותי פרטי נבדקת התקדמות הילד והאם הוא מצמצם את הפערים ההתפתחותיים. במידת הצורך נערך שינוי בתוכנית הטיפולית (לדוגמא, הרופא יכול במקרים מסויימים להמליץ על השמה למעון יום שיקומי במידה והפערים ההתפתחותיים הולכים וגדלים למרות הטיפולים. במקרים אחרים הרופא התפתחותי יכול להרחיב את הברור ולהמליץ על בדיקות רפואיות נוספות בהתאם לצרכי הילד). 

רופא התפתחותי פרטי במרפאת מיתרים

במרפאת מיתרים נערכים אבחונים נוירולוגים התפתחותיים על ידי ד"ר סיון אקשטיין מומחית בנוירולוגית ילדים והתפתחות הילד. ד"ר סיון אקשטיין הינה רופאה נוירולוגית התפתחותית מומחית בעלת ידע וניסיון בתחומי התפתחות הילד השונים, אוטיזם והפרעות קשב וריכוז. ד"ר סיון אקשטיין מנהלת את מערך התפתחות הילד של קופת חולים כללית בירושלים, בעלת המרפאה הפרטית מיתרים בירושלים ולה ניסיון רב וגישה ייחודית לילדים ולהורים.

דילוג לתוכן