צרו קשר ונחזור אליכם בהקדם

ד"ר סיון אקשטיין

רופאה מומחית בנוירולוגיה ילדים והתפתחות הילד. כיום מנהלת  את מערך התפתחות הילד של קופת חולים כללית במחוז ירושלים.

פסיכותרפיה מבוססת מיינדפולנס

מהי פסיכותרפיה מבוססת מיינדפולנס וגוף?

פסיכותרפיה מבוססת מיינדפולנס וגוף בשיטת האקומי היא שיטת טיפול המאפשרת חקירת עומק של חומרים לא מודעים תוך שימת לב לחוויה ולתחושות הגוף בצורה עדינה ומכבדת המאפשרת גדילה והתפתחות אישית. בין עקרונות הפסיכותרפיה נמצאים ההתייחסות לשלמות גוף-נפש-רוח, התבוננות בחוויה הנוכחית על היבטיה השונים וחקירת העצמי בסביבה בטוחה ותומכת. הטיפול בשיטת האקומי מקדם את חקירת האמונות הבסיסיות המעצבות את תפיסת החיים, התגובות והבחירות. בכך יכול לאפשר הקלה בסבל ואפשרות צמיחה. 

פסיכותרפיה מבוססת מיינדפול

הטיפול בפסיכותרפיה מבוססת מיינדפולנס וגוף מאפשר מרחב עיבוד לחוויות טראומה וביסוס תהליכי ויסות רגשי. המפגש הטיפולי מהווה מיכל תומך בחקירת חוויות התקשרות ורגש תוך התבוננות והתנסות בחוויות מתקנות בתוך מערכת יחסים. פסיכותרפית גוף נפש שואבת גם מהעקרונות הבודהיסטים ומעודדת התבוננות על החוויה האנושית בקשיבות ובחמלה. 

מה היתרונות של טיפול בפסיכותרפיה מבוססת מיינדפולנס בשיטת האקומי?  

טיפול פסיכותרפיה בגישת האקומי מדגיש את חשיבות יצירת המרחב הבטוח בו המטופל יוכל לחקור את החוויה הפנימית שלו בצורה עדינה ולא שיפוטית. בדרך זו המטופל יכול להיות מודע לרגשות ולזכרונות העולים בקצב שלו ובאופן קשוב וחומל.  הטיפול בגישת האקומי פונה לא רק למחשבה אלא גם להיבטים סומטים ורוחניים ושואף לאינטגרציה של גוף, נפש ורוח באופן הוליסטי המאפשר ריפוי וגדילה. הטיפול בגישת האקומי מותאם לכל מטופל בצורה אינדבידואלית מתוך הסתכלות על הצרכים, המטרות וההעדפות של המטופל ומתוך כבוד לאוטונומיה של המטופל במסע הטיפולי המשותף. בהאקומי מושם דגש על בניית משאבים פנימיים, שימוש בכלי מיינדפולנס ובטכניקות לוויסות רגשי בהם ניתן להשתמש מעבר לחדר הטיפול בהתמודדות עם מצבי דחק וסערה רגשית. 

באלו מצבים מומלץ לפנות לטיפול בפסיכותרפיה מבוססת מיינדפולנס?

פסיכותרפיה מבוססת מיינדפולנס וגוף בגישת האקומי מיועדת למתבגרים ומבוגרים ומתאימה לטיפול במגוון של נושאים פסיכולוגים ורגשיים. גישת האקומי ידועה ביעילותה במצבי טראומה ופצעים רגשיים עמוקים וכן בהשפעה מיטיבה במצבי חרדות, דיכאון, הפרעות מצב רוח, תחושת ערך עצמי נמוך, נושאים הקשורים לדימוי גוף וקושי בוויסות רגשי. טיפול בגישת האקומי יכול לסייע ולתמוך במשברי החיים ובחקירת שאלות של זהות ומשמעות. טיפול בגישת האקומי מסייע בחקירה של דפוסי התקשרות ודינמיקה בתוך מערכות יחסים ובכך לעזור ולבנות קשרים מלאים ומשמעותיים יותר.  

מה כולל הטיפול בפסיכותרפיה מבוססת מיינדפולנס? 

הטיפול בפסיכותרפיה מבוססת מיינדפולנס בגישת האקומי נערכת באמצעות שיחה בין המטופל והמטפל. המטפל שואף ליצור מרחב בטוח ונעים בו המטופל יוכל להרגיש נינוח ונתמך. בתהליך הטיפול נעשה שימוש בטכניקות של נוכחות קשובה (מיינדפולנס) ובתשומת לב לחוויה הנוכחית, הסומטית והרגשית , כשער לחומרים הלא מודעים. המטפל מנחה את המטופל בעדינות לשים לב בצורה לא שיפוטית לתכנים, זכרונות ודימויים שעולים ומסייע בחקירת המשמעות העמוקה יותר והקשרים לחוויות עבר. המטפל מכוון את המטופל לזיהוי  ולפיתוח של משאבים פנימיים אשר יאפשרו תחושת ביטחון ומסוגלות ויסייעו לו בהתמודדות עם קשיים בתוך ומחוץ לחדר הטיפול. 

אילו מקרים אינם מתאימים לטיפול בפסיכותרפיה מבוססת מיינדפולנס?

פסיכותרפיה  מבוססת מיינדפולנס וגוף בגישת האקומי אינה מתאימה למתמודדים עם תחלואה נפשית חמורה כמצבי פסיכוזה קשים, הפרעות אישיות חמורות ובמצבים של ניסיון אובדני אקוטי. במקרים כאלה מומלץ לפנות לטיפול פסיכיאטרי ולטיפול רגשי מובנה ואינטנסיבי. במצבי משבר נפשי חריף, אובדנות או מסוכנות מיידית כדאי לפנות קודם ליחידות בריאות הנפש לצורך התערבות, ייצוב והחזקה בטרם הפנייה לטיפול האקומי. 

ד"ר סיון אקשטיין,  פסיכותרפיה מבוססת מיינדפולנס

ד"ר סיון אקשטיין, פסיכותרפיסטית ברוח שיטת האקומי- פסיכותרפיה מבוססת מיינדפולנס וגוף, רופאה מומחית בנוירולוגיה ילדים. ד"ר  סיון אקשטיין מטפלת בפסיכותרפיה במבוגרים בקליניקה בשכונת בית הכרם בירושלים. ניתן ליצור קשר למידע נוסף ולתאום בטלפון 0503115235. 

דילוג לתוכן