צרו קשר ונחזור אליכם בהקדם

ד"ר סיון אקשטיין

רופאה מומחית בנוירולוגיה ילדים והתפתחות הילד. כיום מנהלת  את מערך התפתחות הילד של קופת חולים כללית במחוז ירושלים.

עיכוב התפתחותי שפתי

עיכוב התפתחותי שפתי הוא מצב בו הילד אינו רוכש את אבני הדרך השפתיות בצורה תקינה. כתוצאה מכך הילד יכול להתקשות בהבנת השפה או בהבעתה או שיכול להיות קושי משולב בו הילד מתקשה הן לבטא את עצמו והן להבין את השפה המדוברת אליו. התערבות מוקדמת הכוללת טיפול בשפה ובדיבור וכן טיפולים והתערבויות ולקשיים נוספים, אם ישנם, יכולים לתרום משמעותית לצמצום הפערים השפתיים וההתפתחותיים.

עיכוב התפתחותי שפתי

מהו עיכוב התפתחותי שפתי?

עיכוב התפתחותי שפתי מתאר קושי של ילד לרכוש את אבני הדרך השפתיות בצורה תקינה. עיכוב התפתחותי שפתי הוא תופעה שכיחה בקרב פעוטות וילדים ואחת מהסיבות הנפוצות לפנייה להערכה התפתחותית. עיכוב התפתחותי שפתי יכול להתבטא באחד או יותר מתחומי השפה – הבנת השפה, הבעת השפה והדיבור. הבנת השפה כוללת יכולת להבין מילים, מושגים, הוראות, תכנים וסיפורים. הבעת השפה היא היכולת לרכוש אוצר מילים, לבנות משפטים, להשתמש נכון בחוקיות השפה מבחינת דקדוק ותחביר. הדיבור הוא השימוש בקול ובאברי ההיגוי כדי להגות את המילים בצורה ברורה ומובנת ובקצב מתאים. כאשר קיים עיכוב התפתחותי שפתי באחד או יותר מתחומי השפה הילד מתקשה לתקשר ולהביע את עצמו לסביבה או להבין, ללמוד ולהיות חלק מהסביבה.

מה הגורמים לעיכוב התפתחותי שפתי?

עיכוב התפתחותי שפתי יכול לנבוע מגורמים שונים וביניהם

 • גורמים גנטיים – קיימות נטייה משפחתית לעיכוב בהתפתחות השפה או לעיכוב התפתחותי בתחומי שהפה ובתחומים אחרים
 • גורמים סביבתיים – כאשר אין גרייה מספקת להתפתחות שפתית תקינה, למשל כאשר הפעוט או הילד שומעים מהסביבה אוצר מילים מצומצם ושפה דלה ולא עשירה
 • לקות שמיעה – ירידת שמיעה משפיעה לרעה על היכולת של פעוטות וילדים לקלוט שפה. כאשר הילד אינו שומע טוב, הוא מתקשה להבין את השפה ולהביע את עצמו בצורה ברורה
 • פגות ומשקל לידה נמוך – תינוקות אשר נולדו בטרם עת או במשקל לידה נמוך נמצאים בקבוצת סיכון לעיכוב התפתחותי וללקות שפתית.
 • לקויות נוירו התפתחותיות – עיכוב שפתי התפתחותי שכיח בלקויות נוירו התפתחותיות כגון אוטיזם והפרעת קשב וכן בתסמונות עם עיכוב התפתחותי כוללני או מוגבלות שכלית כגון תסמונת דאון. במצבים בהם קיימת פגיעה מוחית עלולים להשפיע לרעה על התפתחות השפה.

מתי כדאי לפנות לאבחון עיכוב התפתחותי שפתי?

מומלץ לפנות לאבחון התפתחותי שפתי כאשר קיימים הסימנים המחשידים הבאים :

 • אוצר מילים דל – למשל כאשר ילד בגיל שנה עדיין אינו אומר אף מילה (המילה אינה חייבת להיות ברורה) או כאשר בגיל שנתיים אין עדיין אוצר מילים של 50 מילים. בילדים גדולים יותר יהיה רושם לשפה לא מגוונת ומעט מילים בהם הילד משתמש לצורך הבעה יחסית לבני גילו.
 • קושי ביצירת משפטים – כאשר לילד בגיל שנתיים אין עדיין משפטים של שתי מילים או כאשר לילד בגיל שלוש שנים אין עדיין משפטים של שלוש מילים. בילדים גדולים יותר המשפטים יהיו פשוטים וקצרים ולא מורכבים וארוכים.
 • קושי בהבנה– הוראות, שאלות, מושגים וסיפורים.
 • קושי לנהל דו שיח– לספר סיפור, לתאר חוויה.
 • מובנות הדיבור מונמכת – ילד מעל גיל 3 שנים אשר קשה להבין את מה שהוא אומר.
 • קושי בשימוש במיומנויות תקשורת לא שפתיות– כגון קשר עין, הצבעה ושפת גוף.
 • נסיגה שפתית – הילד מאבד יכולות שפתיות שכבר רכש או מפסיק להתקדם מבחינה שפתית.

כיצד מאבחנים עיכוב התפתחותי שפתי?

כאשר יש חשד לעיכוב התפתחותי שפתי מומלץ לפנות להערכת רופא נוירולוג התפתחותי או קלינאי תקשורת. עוד בטרם ההערכה חשוב לבצע בדיקת שמיעה כיוון שירידת שמיעה עלולה לגרום לקשיים שפתיים. בהערכת רופא נוירולוג התפתחותי לעיכוב התפתחותי שפתי נבדקים תחומי השפה השונים וכן יכולות בתחומים התפתחותיים נוספים – מוטוריקה גסה, מוטוריקה עדינה, שפה ותקשורת, מכיוון שלעיתים העיכוב השפתי הוא חלק מעיכוב התפתחותי רב תחומי.

איך מטפלים בעיכוב התפתחותי שפתי?

הטיפול בעיכוב התפתחותי שפתי מותאם לצרכים ההתפתחותיים והשפתיים של הילד. הטיפול בקשיי השפה נעשה על ידי קלינאי תקשורת ובו מתמקדים בתחומי הקושי השפתי של הילד – למשל הרחבת אוצר המילים, בניית משפטים או שיפור יכולות היגוי. קלינאי התקשורת משתמשים במשחקים, פעילויות ותרגילים שונים כדי להביא את הילד עם עיכוב התפתחותי שפתי לשיתוף פעולה וכדי לצמצם את הפער השפתי שלו. בנוסף ניתן הדרכה להורים כיצד לקדם בבית את היכולות השפתיות של הילד – למשל הדרכה כיצד לשוחח עם הילד, להקריא לו ספרים או כיצד לשחק עמו משחקים המקדמים יכולות שפתיות. במידה והקושי השפתי משמעותי והפערים אינם מצטמצמים בעזרת טיפול שבועי והדרכת הורים, ניתן לשקול השמה למסגרת גן שפתי.

אבחון נוירולוג ילדים לעיכוב התפתחותי שפתי במרפאת מיתרים

במרפאת מיתרים נערכים אבחונים נוירולוגים התפתחותיים על ידי ד"ר סיון אקשטיין מומחית בנוירולוגית ילדים והתפתחות הילד. ד"ר סיון אקשטיין, הינה רופאה נוירולוגית התפתחותית מומחית בעלת ידע וניסיון בתחומי התפתחות הילד השונים, אוטיזם והפרעות קשב וריכוז. ד"ר סיון אקשטיין מנהלת את מערך התפתחות הילד של קופת חולים כללית בירושלים, בעלת המרפאה הפרטית מיתרים בירושלים ולה ניסיון רב וגישה ייחודית לילדים ולהורים. 

דילוג לתוכן