צרו קשר ונחזור אליכם בהקדם

ד"ר סיון אקשטיין

רופאה מומחית בנוירולוגיה ילדים והתפתחות הילד. כיום מנהלת  את מערך התפתחות הילד של קופת חולים כללית במחוז ירושלים.

עיכוב התפתחותי רב תחומי

עיכוב התפתחותי רב תחומי הוא מונח המשמש לתיאור מצב בו הילד אינו רוכש אבני דרך התפתחותיות בקצב המתאים לגילו במספר תחומי התפתחות. אבני דרך התפתחותיות כוללות מגוון יכולות ותפקודים הנרכשים בטווח גילאים מסויים, כגון מיומנויות שפה, מוטוריקה, יכולות חברתיות ושכליות. עיכוב משמעותי ברכישת אבני דרך התפתחותיות כאלה בשני תחומים לפחות נקרא עיכוב התפתחותי רב תחומי. כדי לאבחן ולטפל בעיכוב התפתחותי רב תחומי מומלץ לפנות לאבחון נוירולוג ילדים המומחה בהתפתחות הילד.

עיכוב התפתחותי רב תחומי

מתי יש לחשוד בעיכוב התפתחותי רב תחומי?

כאשר פעוט או ילד מאחר ברכישת אבני דרך התפתחותיות בשני תחומי התפתחות לפחות, יש לחשוד בעיכוב התפתחותי רב תחומי. כך למשל, אם הילד מאחר בהתחלת הליכה עצמאית, מתקשה בהבנת השפה ובהבעתה, תפקודי המוטוריקה העדינה שלו מאחרים והוא מתקשה במשחקי השחלה, הרכבה או בציור, או שנראה שאינו מבין וחושב כיתר בני גילו. כאשר קיים עיכוב משמעותי בשני שדות התפתחותיים לפחות, קיים חשד לעיכוב התפתחותי רב תחומי מומלץ לפנות לברור רופא נוירולוג ילדים התפתחותי.

מה חשיבות אבחון עיכוב התפתחותי רב תחומי בילדים?

כאשר פעוט או ילד מאובחנים עם עיכוב התפתחותי רב תחומי, יש צורך לבצע ברור לסיבות אשר גורמות לעיכוב ולבנות תוכנית טיפול מותאמת. אבחון לעיכוב התפתחותי רב תחומי נעשה על ידי נוירולוג ילדים התפתחותי. הגורמים לעיכוב התפתחותי רב תחומי יכולים להיות גנטים, סביבתיים, הפרעות נוירולוגיות במערכת העצבים ועוד. במידת הצורך נוירולוג ילדים התפתחותי מפנה את הפעוט והילד לבדיקות שונות כגון בדיקות דם, הדמייה ויעוץ גנטי בהתאם לכל מקרה.

מטרת אבחון עיכוב התפתחותי רב תחומי היא לאפשר התערבות מוקדמת כדי לשפר את תפקודו של הילד ולצמצם את הפער ההתפתחותי מבני גילו. ככל שההתערבות הטיפולית תעשה בגיל צעיר יותר גובר הסיכוי לצמצום הפערים ההתפתחותיים אצל ילדים.

כיצד ניתן לאבחן עיכוב התפתחותי רב תחומי?

עיכוב התפתחותי רב תחומי ניתן לאבחן על ידי פנייה לנוירולוג ילדים התפתחותי. במסגרת האבחון נוירולוג ילדים התפתחותי עורך הערכה כוללנית של תפקודו של הילד בתחומי ההתפתחות השונים וקובע האם קיים עיכוב משמעותי והאם העיכוב הוא עיכוב רב תחומי. נוירולוג ילדים התפתחותי בונה תוכנית לברור ולטיפול בקשיים ההתפתחותיים וממשיך לעקוב אחר קצב התקדמותו של הילד בביקורים חוזרים כדי להעריך את ההתקדמות ההתפתחותית וצמצום הפערים ההתפתחותיים.

מה כולל הטיפול לעיכוב התפתחותי רב תחומי?

הטיפול לילד עם עיכוב התפתחותי רב תחומי הוא טיפול משולב שכולל לפי הצורך טיפולי מקצועות הבריאות ההתפתחותייים (קלינאות תקשורת, ריפוי בעיסוק ופיזיותרפיה) וליווי והדרכה למשפחה. לעיתים תוכנית הטיפול תכלול גם התאמת מסגרת חינוכית, כגון המלצה למעון יום שיקומי או לגן לילדים עם עיכוב התפתחותי.

אבחון עיכוב התפתחותי רב תחומי במרפאת מיתרים

 במרפאת מיתרים נערכים אבחונים נוירולוגים התפתחותיים על ידי ד"ר סיון אקשטיין מומחית בנוירולוגית ילדים והתפתחות הילד. ד"ר סיון אקשטיין, הינה רופאה נוירולוגית התפתחותית מומחית בעלת ידע וניסיון בתחומי התפתחות הילד השונים, אוטיזם והפרעות קשב וריכוז. ד"ר סיון אקשטיין מנהלת את מערך התפתחות הילד של קופת חולים כללית בירושלים, בעלת המרפאה הפרטית מיתרים בירושלים ולה ניסיון רב וגישה ייחודית לילדים ולהורים. 

דילוג לתוכן