צרו קשר ונחזור אליכם בהקדם

ד"ר סיון אקשטיין

רופאה מומחית בנוירולוגיה ילדים והתפתחות הילד. כיום מנהלת  את מערך התפתחות הילד של קופת חולים כללית במחוז ירושלים.

עיכוב התפתחותי

עיכוב התפתחותי מתייחס לעיכוב או לקצב התקדמות איטי יותר בהתפתחות התינוק או הילד יחסית לצפוי לגילו. כאשר ילד אינו משיג את אבני הדרך או הכישורים הצפויים בטווח הגילאים הטיפוסי, עולה חשש לאיחור התפתחותי. עיכוב התפתחותי יכול להשפיע על תחומים שונים בהתפתחות הילד, כולל דיבור ושפה, מיומנויות מוטוריות, יכולות פתרון בעיות, אינטראקציה כישורים חברתיים והתנהגות. חשוב לאבחן ולטפל בעיכובים התפתחותיים בשלב מוקדם כדי לאפשר התערבויות מתאימות ותמיכה לגדילה ולהתפתחות מיטביים של הילד.

עיכוב התפתחותי

מהו עיכוב התפתחותי?

עיכוב התפתחותי מתייחס למצב בו ילד אינו רוכש את אבני הדרך התפתחותיות במסגרת הזמן הצפוי, כך שיכולותיו אינן תואמות את היכולות הממוצעות של בני גילו. עיכובים מסוג זה יכולים להתרחש באחד או יותר מתחומי התפתחות שונים, כולל מיומנויות מוטוריקה, שפה, יכולות קוגניטיביות, מיומנויות חברתיות ויכולות ויסות רגשי. חשוב לציין כי לכל ילד יש קצב התפתחותי משלו ולא כל שוני משמעו איחור התפתחותי. עם זאת, כאשר יש חשד לעיכוב התפתחותי, מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע כגון רופא התפתחות הילד על מנת להעריך את יכולות ההתפתחות, לזהות גורמים אפשריים ולהמליץ על התערבות מתאימה.

מהם הגורמים לעיכוב התפתחותי?

עיכוב התפתחותי יכול להיגרם על ידי סיבות שונות. לעיתים ניתן למצוא יותר מסיבה אחת ולעיתים כלל לא ניתן לזהות בקלות את הסיבה המדויקת לאיחור שנוצר.

גורמים אפשריים לעיכוב התפתחותי:

 • גורמים גנטיים: שינויים גנטיים עלולים לגרום לעיכוב התפתחותי, למשל תסמונת דאון, תסמונת X שביר או הפרעות גנטיות אחרות.
 • גורמים הקשורים להיריון ולידה: תינוקות שנולדו לאחר סיבוכים במהלך ההיריון או הלידה, בלידה מוקדמת או במשקל לידה נמוך עלולים לחוות עיכוב בהתפתחות.
 • מצבים רפואיים: מצבים רפואיים מורכבים כגון מחלות כרוניות, לקויות שמיעה וראייה, אשפוזים חוזרים וטיפולים תרופתיים מסוימים עלולים להשפיע על התפתחות הילד ולגרום לעיכוב התפתחותי.
 • גורמים סביבתיים: תינוקות וילדים זקוקים לסביבה תומכת עם גירויים התפתחותיים מותאמים לשלב בו הם נמצאים. כאשר יש הזנחה או חוסר בסביבה המפסקת גרייה מתאימה יכול להיווצר איחור התפתחותי.
 • הפרעות נוירולוגיות: לקויות במערכת העצבים והשרירים כגון שיתוק מוחין, מומים מבניים במוח או חולשת שריר עלולים לגרום לפגיעה התפתחותית משמעותית.

אלו סוגי עיכוב התפתחותי קיימים?

 • ניתן לאפיין סוגים שונים של עיכוב התפתחותי אשר יכולים להשפיע על תחומי ההתפתחות השונים של הילד.
 • עיכוב התפתחותי מוטורי המתבטא באיחור בפיתוח מיומנויות מוטוריות עדינות (כגון אחיזות חפצים, שימוש בכלים) או במיומנויות מוטוריקה גסה (למשל זחילה, הליכה או קפיצה).
 • עיכוב התפתחותי שפתי המתבטא באיחור ברכישת השפה, הבנתה והבעתה.
 • עיכוב התפתחותי קוגניטיבי אשר יכול להתבטא בעיכוב ברכישת מיומנויות פתרון בעיות, חשיבה, זיכרון ולמידה.
 • עיכוב התפתחותי חברתי ורגשי – עיכוב מסוג זה משפיע על יכולתו של הילד לפתח אינטראקציה מותאמת עם אחרים, להבין רמזים חברתיים, לקיים מערכות יחסים, לווסת רגשות ולהפגין התנהגות הולמת.
 • עיכוב התפתחותי אדפטיבי מתבטא בעיכוב בפיתוח מיומנויות עזרה עצמית, כגון הלבשה, האכלה או שמירת על ניקיון אישי בשירותים.

מהו עיכוב התפתחותי רב תחומי?

תינוק או ילד ילד עלולים לחוות עיכוב התפתחותי בשדה התפתחות אחד או בכמה תחומים. עיכוב התפתחותי רב תחומי הוא מונח המצביע על עיכוב התפתחותי משמעותי בשני תחומים לפחות. ילדים הסובלים מפערים התפתחותיים משמעותיים בכמה תחומים זקוקים לאבחון נוירולוג התפתחות הילד לצורך ברור גורמי הקושי ולצורך מתן המלצות להתערבות מותאמת ומהירה.

מדוע חשוב לאבחן עיכוב התפתחותי?

אבחון מוקדם של עיכוב התפתחותי אצל הילד, מאפשר התערבות מוקדמת וצמצום פערים התפתחותיים. מחקרים הראו בעקביות שלהתערבות מוקדמת ישנה השפעה חיובית ניכרת על התפתחות התינוק או הילד. אבחון מוקדם של איחור התפתחותי מאפשר לילד למצות את מלוא הפוטנציאל שלו וכן עוזר למשפחה להסתגל, להתארגן ולתפקד. האבחון מאפשר לילד הסובל מעיכוב התפתחותי לקבל טיפולים התפתחותיים (למשל טיפולי קלינאית תקשורת, פיזיותרפיה, ריפוי בעיסוק או טיפול רגשי), ללמוד במסגרת מתאימה במקרה הצורך (למשל מעון יום שיקומי, גן שפה, כיתת תקשורת) ונותן להורים כלים להתמודד עם קשייו של הילד. בנוסף, במידה ונמצא גורם רפואי לעיכוב ההתפתחותי, ניתן לתת המלצות רפואיות, להפנות ליעוצים, בדיקות הדמיה ומעבדה וכן להפנות ליעוץ גנטי ולעזרה בתכנון המשפחה.

חשיבותו ומטרתו של אבחון עיכוב התפתחותי היא להבטיח שהתינוק או הילד יקבלו את העזרה, ההתערבות והמשאבים הדרושים כדי להתגבר על אתגרים התפתחותיים.

כיצד ניתן לאבחן עיכוב התפתחותי?

ניתן לאבחן עיכוב התפתחותי על ידי פניה לנוירולוג התפתחות הילד. במסגרת האבחון נוירולוג התפתחות הילד מבצע הערכה מקיפה של תפקודו ההתפתחותי של הילד בתחומים השונים. הוא מתרשם מהגורמים האפשריים לעיכוב ומתווה תכנית התערבות מותאמת אישית הכוללת המלצות לברור רפואי, טיפולים התפתחותיים ובמידת הצורך גם למסגרת חינוכית מתאימה. נוירולוג התפתחות הילד עוקב אחר תפקודו של הילד בביקורים חוזרים, בודק האם הפערים ההתפתחותיים מצטמצמים ונותן המלצות להמשך טיפול ותמיכה בהתאם לצרכי הילד והמשפחה

אבחון עיכוב התפתחותי במרפאת מיתרים

במרפאת מיתרים נערכים אבחונים התפתחותיים על ידי ד"ר סיון אקשטיין מומחית בנוירולוגית ילדים והתפתחות הילד. ד"ר סיון אקשטיין הינה רופאה נוירולוגית התפתחותית מומחית בעלת ידע וניסיון בתחומי התפתחות הילד השונים, אוטיזם והפרעות קשב וריכוז. ד"ר סיון אקשטיין מנהלת את מערך התפתחות הילד של קופת חולים כללית בירושלים, בעלת המרפאה הפרטית מיתרים בירושלים ולה ניסיון רב וגישה ייחודית לילדים ולהורים.

דילוג לתוכן