צרו קשר ונחזור אליכם בהקדם

ד"ר סיון אקשטיין

רופאה מומחית בנוירולוגיה ילדים והתפתחות הילד. כיום מנהלת  את מערך התפתחות הילד של קופת חולים כללית במחוז ירושלים.

נוירולוג ילדים קשב וריכוז פרטי

ילדים ומתבגרים עם הפרעת קשב וריכוז מציגים לעיתים קרובות לצד קשיי קשב וטווחי ריכוז קצרים גם קושי לימודי ולפעמים גם קשיים בהתארגנות, במערכות יחסים וקושי רגשי. כדי לאפשר את התערבות והטיפול המדויקים אשר יעזרו לילד לממש את הפוטנציאל שלו מומלץ לפנות לאבחון ולמעקב של נוירולוג ילדים מומחה להפרעת קשב וריכוז.

נוירולוג ילדים קשב וריכוז פרטי

מהי הפרעת קשב וריכוז בילדים ובמתבגרים?

הפרעת קשב וריכוז נקראת גם ADD -ATTENTION DEFICIT DISORDER ומתאפיינת בדפוס מתמשך של טווחי קשב וריכוז קצרים המפריעים לתפקודו של הילד או המתבגר. כאשר ההפרעה מלווה בהיפראקטיביות ובאימפולסיביות היא נקראת ADHD- ATTENTION DEFICIT HYPERACTIVITY DISORDER .

מדובר בהפרעה נוירו-התפתחותית שכיחה שמתחילה בילדות ויכולה להימשך לעיתים קרובות גם לבגרות. ניתן למצוא קשיי קשב וריכוז מסוימים אצל ילדים רבים, אך חשוב לציין שניתן להגדיר את הקשיים כהפרעה רק כאשר יש פגיעה משמעותית בהתפתחות ובתפקוד. כדי לאבחן הפרעת קשב וריכוז בילדים ובמתבגרים מומלץ לפנות לאבחון נוירולוג ילדים קשב וריכוז פרטי. הסיבה לכך הינה ' שעם תמיכה והתערבויות מתאימות, ילדים עם הפרעת קשב יכולים ללמוד לנהל את הסימפטומים שלהם, לממש את הפוטנציאל שלהם ולפרוח מבחינה רגשית, התפתחותית ולימודית.

מהו נוירולוג ילדים קשב וריכוז פרטי?

נוירולוג ילדים קשב וריכוז פרטי הוא רופא מומחה בנוירולוגיה ילדים והתפתחות הילד המאבחן ומטפל בקשיים ביכולות ההקשבה והריכוז בילדים ובמתבגרים. יכולות אלה, השייכות לתפקוד מערכת העצבים המרכזית ופונקציות המוח, חשובים להתפתחות, ללמידה ולתפקוד יומיומי. נוירולוג ילדים קשב וריכוז פרטי מאבחן ומטפל בילדים קטנים החל מגיל הגן וכן בילדים בגילאי בית הספר, חטיבת הביניים והתיכון.

מתי כדאי לפנות לאבחון של נוירולוג ילדים קשב וריכוז פרטי?

כאשר קיימים סימפטומים המאפיינים הפרעת קשב וריכוז מומלץ לפנות להערכת נוירולוג ילדים קשב וריכוז פרטי. נוירולוג ילדים קשב וריכוז מעריך את הקשיים הקיימים, בודק קיומן של לקויות התפתחותיות או הפרעות נוירולוגיות נוספות ומספק תכנית התערבות וטיפול מקיפה. בנוסף, כאשר מדובר בילד בגיל צעיר ואפילו בגיל הרך, נוירולוג ילדים קשב וריכוז פרטי מבצע הערכה במטרה לאבחן אם המאפיינים ההתנהגותיים הנצפים הם על רקע אופיו או מזגו של הילד או אכן על רקע הפרעת קשב וריכוז. וכאשר מדובר בנער בגיל ההתבגרות מטרת ההערכה של נוירולוג ילדים קשב וריכוז היא לאבחן אם המאפיינים ההתנהגותיים והתפקודיים הנצפים שייכים לשינויים האופייניים לגיל ההתבגרות או להפרעת קשב, התנהגות או הפרעות אחרות.

מה כולל אבחון נוירולוג ילדים קשב וריכוז?

אבחון נוירולוג ילדים קשב וריכוז מהווה תהליך הערכה מקיף וכולל מספר שלבים.

בשלב הראשון נוירולוג ילדים קשב וריכוז פרטי מבצע הערכה ראשונית הכוללת איסוף מידע על ההיסטוריה הרפואית של הילד, אבני דרך התפתחותיות ותסמינים עדכניים באמצעות שאלונים ושיחה עם ההורים. נוירולוג ילדים קשב וריכוז מקבל מידע על התנהגותו של הילד בבית, בבית הספר ובמסגרות חברתיות שונות כגון חוגי ואירועים משפחתיים וזאת כדי להבין כיצד הילד מתפקד בסיטואציות ובסביבות שונות. בשלב זה נוירולוג ילדים קשב וריכוז פרטי גם אוסף מידע לגבי תפקודו הלימודי של הילד, יכולותיו הקוגניטיביות וכיצד הוא מבין ומפנים את החומר הנלמד במסגרת.

בשלב הבא נוירולוג ילדים קשב וריכוז פרטי בודק את תפקודו של הילד ומעריך את התסמינים להפרעת קשב על סמך הקריטריונים האבחוניים המפורטים במדריך ה DSM-5 . אבחון הפרעת קשב וריכוז מצריך הימצאות של סימפטומים ספציפיים, נוכחותם במסגרות שונות בחיי הילד, והשפעתם על תפקוד הילד. לאחר מכן נוירולוג ילדים קשב וריכוז מבצע בדיקה נוירולוגית על מנת לוודא שהקשיים הנצפים אינם משניים להפרעה אחרת במערכת העצבים.

על סמך כל המידע שנאסף במהלך ההערכה, נוירולוג ילדים קשב וריכוז פרטי מאבחן את קיומה של הפרעת קשב ADHD במידה וכל הקריטריונים לאבחנה מתקיימים. בשלב האחרון נוירולוג ילדים קשב וריכוז דן בתוצאות האבחון עם ההורים, מתווה תכנית להתערבויות ולטיפול וכן המלצות להמשך מעקב.

באלו מצבים חשוב לפנות לנוירולוג ילדים קשב וריכוז פרטי?

הערכת נוירולוג ילדים קשב וריכוז פרטי חשובה במיוחד במצבים הבאים :

  • אם התסמינים של ילדכם משמעותיים, מורכבים או לא טיפוסיים
  • כאשר קיים חשש לקיומם של מצבים נוירולוגים או התפתחותיים נוספים לצד אבחנת הפרעת הקשב
  • כאשר מדובר בילדים קטנים מתחת לגיל 6 שנים
  • כאשר ישנה חוסר בהירות או חששות של ההורים מתהליך האבחון והטיפול
  • כאשר קיים צורך ברישום ובמעקב תרופתי על ידי רופא נוירולוג מומחה לנושא הקשב והריכוז

נוירולוג ילדים, אבחון ומעקב הפרעת קשב וריכוז במרפאת מיתרים

במרפאת מיתרים נערכים אבחונים נוירולוגים, התפתחותיים ואבחוני קשב וריכוז על ידי ד"ר סיון אקשטיין מומחית בנוירולוגית ילדים והתפתחות הילד. ד"ר סיון אקשטיין, הינה רופאה נוירולוגית התפתחותית מומחית בעלת ידע וניסיון בתחומי התפתחות הילד השונים, אוטיזם והפרעות קשב וריכוז. ד"ר סיון אקשטיין מנהלת את מערך התפתחות הילד של קופת חולים כללית בירושלים, בעלת המרפאה פרטית מיתרים בירושלים ולה ניסיון רב וגישה ייחודית לילדים ולהורים. במרפאת מיתרים נערכים אבחוני הפרעת קשב מגיל הגן ועד גיל שמונה עשרה שנה.

דילוג לתוכן