צרו קשר ונחזור אליכם בהקדם

ד"ר סיון אקשטיין

רופאה מומחית בנוירולוגיה ילדים והתפתחות הילד. כיום מנהלת  את מערך התפתחות הילד של קופת חולים כללית במחוז ירושלים.

נוירולוג ילדים מומלץ קשב וריכוז

מהו נוירולוג ילדים מומלץ קשב וריכוז?

נוירולוג ילדים מומלץ קשב וריכוז הוא רופא נוירולוג המומחה בבעיות הקשורות לתפקוד מערכת העצבים בילדים ומאבחן ומטפל בהפרעות קשב וריכוז החל מהגיל הרך ועד לסיום תהליך ההתבגרות.

נוירולוג ילדים מומלץ קשב וריכוז

מדוע חשוב לפנות לנוירולוג ילדים מומלץ קשב וריכוז?

נוירולוג ילדים מומלץ קשב וריכוז הוא רופא מומחה באבחון ובטיפול בבעיות התפתחותיות ובקשיים הנובעים מתפקוד מערכת העצבים המרכזית. כאשר יש חשד להפרעת קשב וריכוז חשוב לפנות לנוירולוג ילדים מומלץ קשב וריכוז הן כדי לאבחן את הקושי והן כדי לשלול שמדובר בהפרעות נוירולוגיות אחרות היכולות להראות כמו ADHD אך מקורן אחר ולכן גם הטיפול בהן אחר. בנוסף, נוירולוג ילדים מומלץ קשב וריכוז מבצע הערכה מקיפה תפקודית ונוירולוגית של הילד ומתווה תוכנית טיפול כוללנית המתייחסת לכל הצרכים ההתפתחותיים ולא רק להפרעת הקשב והריכוז.

באיזה גיל כדאי לפנות לנוירולוג ילדים מומלץ קשב וריכוז?

כדאי לפנות לנוירולוג ילדים מומלץ קשב וריכוז בכל גיל בו עולה חשד להפרעת קשב, ריכוז, תנועתיות ואימפולסיביות. אבחון מוקדם של הפרעת קשב וריכוז והתייחסות מתאימה יכולים לצמצם את הפגיעה בילד. ניתן לאבחון הפרעת קשב גם בגיל הגן כאשר התוכנית הטיפולית מותאמת אישית לכל ילד בתלות בגילו, בתפקודו וביכולותיו.

באילו מצבים כדאי לפנות לנוירולוג ילדים מומלץ קשב וריכוז?

מומלץ לפנות לנוירולוג ילדים מומלץ קשב וריכוז כאשר קיימות התלונות הבאות:

  • טווחי קשב קצרים וקושי בהתמדה במשימות, למשל בשיעורי הבית של הילד.
  • הילד נראה לא קשוב כשמדברים אליו וצריך לחזור על הדברים כמה פעמים.
  • הילד חולם בשיעור ומתקשה לעקוב אחר דברי המורה.
  • הילד נרתע או נמנע מפעילויות הדורשות ריכוז ממושך, כגון משחקי חשיבה, שיעורי בית.
  • הילד מוסח בקלות – למשל הילד מתקשה להתרכז כשיש מלמול בכיתה במצב בו הילדים האחרים לא חווים קושי דומה.
  • כאשר הילד מאד תנועתי, מתקשה לשבת במפגש בגן, מסתובב בכיתה ומפריע לשיעור.

מה כוללת הערכת נוירולוג ילדים מומלץ קשב וריכוז?

הערכת נוירולוג ילדים מומלץ קשב וריכוז כוללת מספר שלבים:

בשלב הראשון: נוירולוג ילדים מומלץ קשב וריכוז מקבל מידע לגבי תפקודו ההתפתחותי, בריאותי, רגשי ולימודי של הילד באמצעות שאלונים ושיחה עם ההורים.

בשלב השני: נוירולוג ילדים מומלץ קשב וריכוז מעריך את תפקודו של הילד, באמצעות שיחה, משחק ומטלות שונות.

בשלב שלישי: נוירולוג ילדים מומלץ קשב וריכוז בודק את הילד בדיקה נוירולוגית כדי לשלול מצבים רפואיים היכולים להידמות להפרעת קשב או לתרום לה ודורשים התייחסות וטיפול נוספים.

בשלב האחרון: נוירולוג ילדים מומלץ קשב וריכוז מסכם עם הורים את תוצאות ההערכה, נותן את האבחנה המתאימה וממליץ על תוכנית טיפול מותאמת אישית לצרכי הילד כפי שעלו באבחון.

איזה מידע חשוב להביא לנוירולוג ילדים מומלץ קשב וריכוז?

כדי שנוירולוג ילדים מומלץ קשב וריכוז יוכל להתרשם באופן הנכון מתפקוד הילד במסגרת החינוכית יש לתת לצוות המסגרת החינוכית למלא שאלונים ייעודים בהם מופיעות שאלון על התפקוד בתחומים ההתפתחותי, לימודי, חברתי, רגשי וקשבי. כמו כן חשוב להביא לאבחון את כל המידע הרפואי, בדיקות עזר שנעשו (כגון בדיקות שמיעה, ראיה), סיכומי אבחוני התפתחות הילד, אבחונים פסיכולוגים ורגשיים. ככל שיהיה יותר מידע מפורט בפני נוירולוג ילדים מומלץ קשב וריכוז, הוא יוכל לקבל תמונה מעמיקה יותר, להגיע לאבחנה מדויקת יותר ולבנות תוכנית טיפול מותאמת טובה יותר.

מה מטרת תוכנית הטיפול הניתנת על ידי נוירולוג ילדים מומלץ קשב וריכוז?

לאחר שנוירולוג ילדים מומלץ קשב וריכוז מאבחן את קשיי הילד, הוא בונה תוכנית טיפול מקיפה ומותאמת אישית. תוכנית הטיפול נבנית בהתאם לצרכי הילד כפי שהם עולים באבחון ומתוך הסתכלות על חוזקותיו וקשייו. מטרת תוכנית הטיפול היא להתמקד באתגרים אשר הילד חווה ולקדם את מטרותיו ההתפתחותיות, לימודיות ורגשיות של הילד .

מה כוללת תוכנית הטיפול של נוירולוג ילדים מומלץ קשב וריכוז?

 תוכנית הטיפול הניתנת על ידי נוירולוג ילדים מומלץ קשב וריכוז נועדה לקדם את יכולותיו הלימודיות, התפתחותיות ורגשיות של הילד בתחומים בהם הוא חווה קושי. התוכנית יכולה לכלול את המלצות לטיפולי מקצועות הבריאות, להתייחסות רגשית-התנהגותית, המלצות לטיפול תרופתי, המלצות למסגרת החינוכית :

טיפולי מקצועות הבריאות – כגון קלינאיות תקשורת, ריפוי בעיסוק, פיזיותרפיה.

טיפול רגשי – כולל המלצות לטיפול רגשי ממגוון הטיפולים הקיימים וכן המלצות להדרכת הורים

טיפול תרופתי – כגון טיפול בתרופות להפרעת קשב מקבוצת הסטימולנטים ומקבוצות אחרות

המלצות למסגרת החינוכית – כגון המלצות לסיוע רגשי ולימודי במסגרת וכן במקרה הצורך גם לשינוי סוג המסגרת החינוכית

מה כולל מעקב נוירולוג ילדים מומלץ קשב וריכוז?

מטרת מעקב נוירולוג ילדים מומלץ קשב וריכוז היא לוודא שהילד אכן מתקדם בתפקודו ומממש את הפוטנציאל שלו. לאחר שנוירולוג ילדים מומלץ קשב וריכוז נתן אבחנה והמליץ על תוכנית טיפול, יש לעקוב אחר מימוש התוכנית ולוודא שהילד אכן מתקדם. לעיתים במסגרת המעקב מתרשם נוירולוג ילדים מומלץ קשב וריכוז כי יש צורך בהוספת טיפולים התפתחותיים, התחלת או שינוי טיפול תרופתי או שיש לשקול שינוי מסגרת חינוכית ונותן המלצות בהתאם.

ד"ר סיון אקשטיין נוירולוגית ילדים 

ד"ר סיון אקשטיין, הינה רופאה נוירולוגית התפתחותית מומחית בעלת ידע וניסיון בתחומי התפתחות הילד השונים, אוטיזם והפרעות קשב וריכוז. ד"ר סיון אקשטיין מנהלת את מערך התפתחות הילד של קופת חולים כללית בירושלים, בעלת המרפאה פרטית מיתרים בירושלים ולה ניסיון רב וגישה ייחודית לילדים ולהורים.

דילוג לתוכן