צרו קשר ונחזור אליכם בהקדם

ד"ר סיון אקשטיין

רופאה מומחית בנוירולוגיה ילדים והתפתחות הילד. כיום מנהלת  את מערך התפתחות הילד של קופת חולים כללית במחוז ירושלים.

נוירולוג ילדים התפתחות הילד

נוירולוג ילדים הוא רופא ילדים מומחה עם התמחות נוספת בנוירולוגית ילדים והתפתחות הילד. ילדים עם עיכוב התפתחותי מופנים לנוירולוג ילדים בהתפתחות הילד כדי לאפיין את הקושי או ההפרעה שהם מציגים, כדי לשלול הפרעות נוירולוגיות ורפואיות נוספות, לערוך ברור למקור האיחור ההתפתחותי וכדי לקבל המלצה לטיפול המתאים. 

מה כולל אבחון נוירולוג ילדים בהתפתחות הילד?

יעוץ נוירולוג ילדים התפתחותי כולל בראש ובראשונה שיחה מעמיקה עם ההורים כדי לקבל מידע על הרקע המשפחתי, הבריאותי ועל תפקוד הילד בתחומים השונים. הרופא נעזר גם בשאלונים ובסיכומים מהמסגרת החינוכית ומטיפולים שונים אותם הילד מקבל. נוירולוג הילדים מעריך את תפקודו של הילד בשיחה, משחק או בעזרת מטלות שונות ומבצע בדיקה נוירולוגית. לאחר מכן מתקיים דיון משותף עם ההורים על תוצאות ההערכה והאבחנות אשר ניתנו. לבסוף ניתנות המלצות, לפי הצורך, להרחבת ברור רפואי, בדיקות עזר, אבחונים וטיפולים בתחומי ההתפתחות השונים, המלצות למסגרות חינוכיות ולטיפול תרופתי. הילד מוזמן למעקב נוירולוג הילדים על מנת להעריך את ההתקדמות ואת הצורך בהמשך ברור וטיפול. 

למי מיועד יעוץ נוירולוג ילדים בהתפתחות הילד?

יעוץ נוירולוג ילדים התפתחותי מיועד למקרים בהם עולה חשד לעיכוב בהתפתחות שכלית, מוטורית, שפתית או תקשורתית או בחשד לקשיי קשב, התנהגות וקשיים חברתיים. במקרים בהם נראה כי הפעוט או הילד מאחר ברכישת אבני הדרך ההתפתחותיות או שיש נסיגה ביכולות ההתפתחותיות, או חריגה התפתחותית משמעותית אחרת, מומלץ לפנות להערכה של נוירולוג ילדים בהתפתחות הילד. 

באילו מקרים מומלץ אבחון נוירולוג ילדים בהתפתחות הילד?

  • חשד לעיכוב התפתחותי משמעותי בתחום אחד או יותר, לעיכוב התפתחותי כוללני (Global Developmental Delay) או חשד למוגבלות שכלית התפתחותית
  • לקויות התפתחותיות כתוצאה מבעיות כרומוזומליות וסינדרומים גנטיים, מומים במערכת העצבים, שיתוק מוחין, זיהומים תוך רחמיים
  • הפרעות בספקטרום האוטיזם
  • איחור שפתי משמעותי מלווה בפגיעה ניכרת בתפקוד היום יומי
  • תפקוד מוטורי נמוך משמעותית מהמצופה לגיל
  • תינוקות וילדים בסיכון לפתח עיכוב התפתחותי כגון פגים, ילדים אשר נולדו במשקל לידה נמוך, משפחות עם היסטוריה של קשיים התפתחותיים וילדים אשר בזמן ההיריון נחשפו לסמים, אלכוהול או לזיהומים
  • ילדים עם פגיעה באברי חוש (ראיה ושמיעה) המלווה בפגיעה התפתחותית

מה כולל מעקב נוירולוג התפתחות הילד?

מעקב נוירולוג התפתחות הילד נועד לבדוק כיצד הילד מתקדם לאורך ציר הזמן והאם הוא משיג את היעדים ההתפתחותיים אשר הוגדרו עבורו. נוירולוג התפתחות הילד בודק את תפקודו של הילד בתחומי ההתפתחות השונים- התחום המוטורי, השפתי, הקוגניטיבי, החברתי והרגשי. במידה ונמצאו פערים התפתחותיים בביקור קודם, נוירולוג התפתחות הילד מעריך האם הפערים ההתפתחותיים הצטמצמו.

בתחומים בהם לא נמצא בעבר קושי, נוירולוג התפתחות הילד מוודא שאכן לא נוצר פער חדש. נוירולוג התפתחות הילד מעריך אם תוכנית הטיפול הניתנת מתאימה לצרכי הילד והאם יש צורך בשינוי שלה (למשל הוספת טיפולי שפה, פיזיותרפיה או ריפוי בעיסוק). נוירולוג התפתחות הילד בודק גם האם סוג המסגרת החינוכית בה לומד הילד מותאמת לצרכיו ובמידת הצורך ניתנות המלצות לעזרה במסגרת או לשינוי סוג המסגרת.

אבחון נוירולוג ילדים התפתחותי במרפאת מיתרים

במרפאת מיתרים נערכים אבחונים נוירולוגים התפתחותיים על ידי ד"ר סיון אקשטיין מומחית בנוירולוגית ילדים והתפתחות הילד. ד"ר סיון אקשטיין, הינה רופאה נוירולוגית התפתחותית מומחית בעלת ידע וניסיון בתחומי התפתחות הילד השונים, אוטיזם והפרעות קשב וריכוז. ד"ר סיון אקשטיין מנהלת את מערך התפתחות הילד של קופת חולים כללית בירושלים, בעלת המרפאה הפרטית מיתרים בירושלים ולה ניסיון רב וגישה ייחודית לילדים ולהורים. 

דילוג לתוכן