צרו קשר ונחזור אליכם בהקדם

ד"ר סיון אקשטיין

רופאה מומחית בנוירולוגיה ילדים והתפתחות הילד. כיום מנהלת  את מערך התפתחות הילד של קופת חולים כללית במחוז ירושלים.

נוירולוג ילדים אבחון קשב וריכוז

הפרעת קשב וריכוז היא הפרעה נוירו התפתחותית שכיחה המשפיעה על ילדים ומבוגרים ומתאפיינת בקשיי קשב, היפראקטיביות ואימפולסיביות המפריעים לתפקוד היומיומי. כדי לאבחן ולאפשר את הטיפול המתאים יש צורך באבחון קשב וריכוז המתבצע על ידי נוירולוג ילדים.

נוירולוג ילדים אבחון קשב וריכוז

מתי כדאי לפנות לנוירולוג ילדים אבחון קשב וריכוז?

מומלץ לפנות לנוירולוג ילדים אבחון קשב וריכוז כאשר

  • הילד מתקשה להישאר מרוכז לאורך זמן בפעילויות שונות של משחק או למידה, מוסח לעיתים קרובות, מתקשה לעקוב אחר הוראות מורכבות.
  • הילד עושה לעיתים קרובות טעויות של חוסר תשומת לב (למשל לא שם לב להוראות מדויקות בשיעורי הבית, לא שם לב בתרגילי חשבון שיש מינוס ולא פלוס).
  • יש קשיי התארגנות, למשל המחברת והתיק לא מאורגנים, סביבת העבודה מבולגנת, יש מריחת זמן וחוסר הספק של משימות.
  • הילד תנועתי, זז הרבה, נמצא באי שקט, מעדיף להיות בתנועה ומתקשה לשבת בשקט, לעיתים הילד מאד פטפטן.
  • לילד יש תגובות אימפולסיביות, קבלת החלטות מהירה בלי לקחת בחשבון את ההשלכות, קושי להמתין בסבלנות לתור ועוד.

מה חשיבות ההערכה אצל נוירולוג ילדים אבחון קשב וריכוז?

נוירולוג ילדים אבחון קשב וריכוז הוא רופא מומחה בנוירולוגיה ילדים והתפתחות הילד, הבקיא במערכת העצבים ובהפרעות הקשורות לליקוי בתפקוד המוחי. נוירולוג ילדים אבחון קשב וריכוז מבצע הערכה מעמיקה של תפקודו של הילד בתחומי החיים השונים לצד הסתכלות על יכולות הקשב ובדיקה נוירולוגית מקיפה. במסגרת ההערכה, נוירולוג ילדים אבחון קשב וריכוז מעריך מצבים רפואיים ונוירולוגים היכולים לתת תמונה הדומה להפרעת קשב אך מצריכים התערבות וטיפול אחרים. הרופא מאבחן גם ילדים צעירים בגיל הגן, ילדים עם אוטיזם וילדים עם לקויות התפתחותיות מורכבות.

מה כוללת הערכה של נוירולוג ילדים המאבחן קשב וריכוז?

הערכה של נוירולוג ילדים לאבחון קשב וריכוז כוללת הסתכלות מקיפה על הרקע הרפואי, המשפחתי, ההתפתחותי והתפקודי של הילד באמצעות שיחה עם ההורים וקבלת מידע מצוות המסגרת החינוכית ומגורמים טיפוליים וחינוכיים המכירים את הילד. קבלת מידע על תפקודו של הילד במקומות שונים (בית, גן, כיתה, צהרון, שיעורי עזר וחוגים) עוזר להבין בצורה מעמיקה יותר את יכולותיו של הילד כפי שהן באות לידי ביטוי בסביבות שונות. המידע מגורמים מחוץ למשפחה נמסר לרוב דרך שאלונים ונוירולוג ילדים אבחון קשב וריכוז מקדד את התשובות לפי סולמות ההערכה.

לאחר קבלת המידע, נוירולוג ילדים קשב וריכוז בודק את הילד באמצעות שיחה ומשחק, מתרשם מיכולותיו בשדות ההתפתחות השונים, מהתנהגותו, שפתו, יכולת ההבנה שלו. נוירולוג ילדים לאבחון קשב וריכוז מעריך את יכולות הקשב והריכוז של הילד וכיצד הן משפיעות על תפקודו של הילד בתחומים השונים.

בשלב הבא נוירולוג ילדים- אבחון קשב וריכוז מבצע בדיקה נוירולוגית מקיפה שמטרתה לשלול מצבים רפואיים היכולים להידמות להפרעת קשב וריכוז. לאחר מכן, עם כל המידע שנאסף, נוירולוג ילדים המאבחן קשב וריכוז מסכם עם ההורים את הממצאים ובונה תכנית טיפול מותאמת אישית לצרכי הילד.

מהי תכנית הטיפול שניתן לקבל אצל נוירולוג ילדים אבחון קשב וריכוז?

נוירולוג ילדים לאבחון קשב וריכוז יכול להמליץ על מגוון של התערבויות וטיפולים לילד עם הפרעת קשב (ADHD) בהתאם למאפיינים ולצרכים הספציפיים של הילד. תכנית הטיפול כוללת מתן מענה לקשיים התפתחותיים ולימודיים השכיחים בהפרעת קשב (למשל המלצה על הוראה מתקנת או טיפולי מקצועות הבריאות). לעיתים קרובות מומלץ טיפול רגשי, התנהגותי המלווה בהדרכה להורים. להורים יש תפקיד משמעותי בטיפול בהפרעת הקשב ובניית שגרות עקביות, תומכות ומובנות בבית אשר יכולות לקדם את הילד.

לעיתים, כאשר ישנם קשיים תפקודיים משמעותיים, פערים הולכים וגדלים ביחס לבני גילו של הילד, וכאשר התערבויות בתחום הרגשי וההתפתחותי לא הועילו, ניתן לשקול טיפול תרופתי להפרעת קשב.

מה כולל מעקב אצל נוירולוג ילדים אבחון קשב וריכוז?

מעקב אצל נוירולוג ילדים לאבחון קשב וריכוז כולל הערכה תקופתית של תפקודו של הילד, כיצד הוא מתקדם לאורך הזמן בתחומים השונים והאם צמצם פערים לימודיים והתפתחותיים. נוירולוג ילדים אבחון קשב וריכוז מעריך בכל ביקור מעקב את יעילותה של התוכנית הטיפולית ומשנה אותה בהתאם לצרכי הילד. כך למשל בביקורי מעקב ניתן לשקול שינוי תרופתי, הוספת טיפולי מקצועות הבריאות כגון קלינאיות תקשור, ריפוי בעיסוק, הפנייה לטיפול רגשי ולעיתים גם שינוי מסגרת לימודית.

אבחון ומעקב הפרעת קשב וריכוז במרפאת מיתרים

במרפאת מיתרים נערכים אבחונים נוירולוגים, התפתחותיים ואבחוני קשב וריכוז על ידי ד"ר סיון אקשטיין מומחית בנוירולוגית ילדים והתפתחות הילד. ד"ר סיון אקשטיין הינה רופאה נוירולוגית התפתחותית מומחית בעלת ידע וניסיון בתחומי התפתחות הילד השונים, אוטיזם והפרעות קשב וריכוז. ד"ר סיון אקשטיין מנהלת את מערך התפתחות הילד של קופת חולים כללית בירושלים, בעלת המרפאה פרטית מיתרים בירושלים ולה ניסיון רב וגישה ייחודית לילדים ולהורים. במרפאת מיתרים נערכים אבחוני הפרעת קשב מגיל הגן ועד גיל שמונה עשרה שנה.

דילוג לתוכן