צרו קשר ונחזור אליכם בהקדם

ד"ר סיון אקשטיין

רופאה מומחית בנוירולוגיה ילדים והתפתחות הילד. כיום מנהלת  את מערך התפתחות הילד של קופת חולים כללית במחוז ירושלים.

מעקב התפתחות הילד

לכל ילד יש קצב התפתחות שונה המושפע מגורמים גנטיים, סביבתיים, רפואיים ורגשיים וקיים טווח התפתחותי גדול הנחשב לטווח נורמלי. מתוך כלל הילדים, כ 10% יציגו איחור התפתחותי וכ- 3% יציגו איחור התפתחותי משמעותי. כאשר קיים חשש לעיכוב התפתחותי מומלץ לפנות לאבחון התפתחותי של גורם רפואי או מקצועי מוסמך, על מנת לקבוע אם אכן קיים עיכוב ולבנות תוכנית לבירור ולטיפול.

מהו מעקב התפתחות הילד?

לאחר האבחון ההתפתחותי הראשוני יש צורך במעקב התפתחותי על מנת לנטר את התקדמותו של הילד, לבדוק את יעילות תוכנית הטיפול ואת הצורך בברור ובטיפול נוספים. מעקב התפתחות הילד כולל מעקב של רופא מומחה בנוירולוגיה והתפתחות הילד (רופא התפתחותי) ומעקב של מומחי מקצועות הבריאות כגון: פסיכולוגיה התפתחותית, פיזיותרפיה, קלינאות תקשורת וריפוי בעיסוק וכל זאת בהתאם לצרכי הילד. 

 

מה כולל מעקב רפואי בהתפתחות הילד?

במסגרת המעקב, הרופא ההתפתחותי מעריך כיצד מתקדם הילד בצירי ההתפתחות השונים, כיצד הטיפולים אותם מקבל משפיעים על התפתחותו ומעריך האם יש צורך בהמלצות נוספות, רפואיות ואחרות או באבחון וייעוץ נוספים. הרופא ההתפתחותי נעזר בדיווחים מהמסגרת החינוכית, מטיפולי מקצועות הבריאות ומתחומים אחרים וכן נעשה שימוש בשאלונים התפתחותיים המאפשרים קבלת מידע על תפקודו של הילד במסגרות השונות.

 

מתי מומלץ לפנות למעקב התפתחות הילד?

מעקב התפתחות הילד נועד לשלוש קבוצות עיקריות של פעוטות וילדים:

  • ילדים עם חשד לעיכוב התפתחותי 
  • ילדים אשר אובחנו עם עיכוב התפתחותי וזקוקים להמשך ניטור הברור והתוכנית הטיפולית
  • ילדים הנמצאים בקבוצת סיכון ללקויות התפתחותיות כגון: פגים, תינוקות אשר נולדו במשקל נמוך לגיל הריון, תינוקות לאחר סיבוכי הריון ולידה, ילדים עם סיפור משפחתי של לקויות התפתחותיות, ילדים עם סנדרומים גנטים או מחלות נוירולוגיות וילדים עם לקויות אברי חוש (ראיה ושמיעה) או עם גורמי סיכון משפחתיים ורגשיים.

ילדים הנמצאים באחת מהקבוצות הללו מומלץ כי יפנו למעקב גורם רפואי מוסמך דהיינו -רופא מומחה בנוירולוגיה ילדים והתפתחות הילד. במידה והילד אובחן עם איחור באחד או יותר מתחומי ההתפתחות מומלץ כי יהיה גם במעקב של מומחה ממקצועות הבריאות בהתאם לצורך -פסיכולוג התפתחותי, קלינאי תקשורת, מרפא בעיסוק ופיזיותרפיסט. 

 

מה טווח הגילאים בהם ניתן לפנות למעקב התפתחות הילד?
  • ניתן לפנות לאבחון ולמעקב התפתחות הילד בילדים מלידה ועד גיל 9 שנים. 
  • בילדים עם לקות בספקטרום האוטיזם, ילדים עם בעיות קשב וריכוז או הפרעה התפתחותית סומטית (פגיעה במערכת העצבים או במערכת שרירי השלד הנובעת ממחלה או מתהליך הגורם לנכות תפקודית מתמשכת, כגון שיתוק מוחין) -מומלץ על מעקב רופא התפתחותי עד גיל 18 שנים.

 

מה כולל מעקב התפתחות הילד לילדים שאובחנו בספקטרום האוטיזם? 

במידה וילד אובחן עם לקות בספקטרום האוטיזם מומלץ כי יהיה במעקב התפתחות הילד הכולל מעקב  רופא מומחה בנוירולוגיה ילדים והתפתחות הילד ובמעקב מקצועות הבריאות. המעקב הרפואי אחר ילדים עם אוטיזם כולל קבלת מידע מפורט מהמסגרת ומההורים בנוגע לתפקודו של הילד ומעקב אחר התקדמות הילד לאור הטיפול שניתן. הרופא ההתפתחותי נותן מענה במידת הצורך גם לקשיי שינה, אכילה, קשיי קשב וריכוז ולקשים התנהגותיים אשר שכיחותם גבוהה בילדים עם אוטיזם. במידת הצורך מפנה הרופא לייעוצים נוספים כגון ייעוץ פסיכיאטר ילדים, תזונאית וגנטיקאי. 

 

מה כולל מעקב התפתחות הילד לילדים עם קשיי קשב וריכוז?

כאשר עולה חשד לקשיי קשב וריכוז, מומלץ כי הילד יהיה במעקב תקופתי על ידי רופא מומחה בנוירולוגיה והתפתחות הילד. במסגרת המעקב מתבצעת הערכה של התפקוד הלימודי והיומיומי במסגרת ובבית. במידה ועולה הרושם להפרעת קשב ניתנת המלצה לתוכנית טיפול מותאמת אישית לצרכי הילד. במסגרת המעקב, הרופא מעריך גם תחלואה נלוות וממליץ על ייעוץ ובדיקות נוספים לפי הצורך. מעקב זה יכול להיעשות גם באופן מקוון בשיחת וידאו, בהתאם לצורך. 

 

מעקב התפתחות הילד במרפאת מיתרים

במרפאת מיתרים נערכים אבחונים נוירולוגים התפתחותיים, על ידי ד"ר סיון אקשטיין מומחית בנוירולוגית ילדים והתפתחות הילד. ד"ר סיון אקשטיין, הינה רופאה נוירולוגית התפתחותית מומחית בעלת ידע וניסיון בתחומי התפתחות הילד השונים, אוטיזם והפרעות קשב וריכוז. ד"ר סיון אקשטיין מנהלת את מערך התפתחות הילד של קופת חולים כללית בירושלים, בעלת המרפאה הפרטית  מיתרים בירושלים ולה ניסיון רב וגישה ייחודית לילדים ולהורים. 

דילוג לתוכן