צרו קשר ונחזור אליכם בהקדם

ד"ר סיון אקשטיין

רופאה מומחית בנוירולוגיה ילדים והתפתחות הילד. כיום מנהלת  את מערך התפתחות הילד של קופת חולים כללית במחוז ירושלים.

מעקב אוטיזם

לאחר אבחנת לקות בספקטרום האוטיסטי, מומלץ על מעקב של נוירולוג התפתחותי לצורך המשך ברור רפואי, נוירולוגי וגנטי ומעקב אחר התקדמות הילד לאור הטיפול שניתן. 

מה כולל מעקב נוירולוג התפתחותי בילדים שאובחנו בספקטרום האוטיזם? 

הרופא ההתפתחותי מעריך את תפקודו, התקדמותו וקשייו של הילד באמצעות שיחה או משחק עימו ובאמצעות הדיווחים המתקבלים מהמסגרת, מההורים ומטיפולי מקצועות הבריאות השונים. הרופא ההתפתחותי נותן גם מענה במידת הצורך גם לקשיי שינה, אכילה, קשיי קשב וריכוז ולקשים התנהגותיים אשר שכיחותם גבוהה בילדים עם אוטיזם. במידת הצורך מפנה הרופא לייעוצים נוספים כגון יעוץ פסיכיאטר ילדים, תזונאית וגנטיקאי. 

 
מה דרוש לביקור המעקב אצל נוירולוג התפתחותי?

כדי שנוירולוג הילדים יוכל להתרשם מתפקודו של הילד בתחומים השונים מומלץ להביא סיכומים מפורטים מצוות המסגרת החינוכית וממטפלי מקצועות הבריאות המטפלים בילד (קלינאות תקשורת, פסיכולוגיה, ריפוי בעיסוק, פיזיותרפיה וטיפול רגשי אחר). מומלץ גם להביא תוצאות ייעוצים וברורים רפואיים שנעשו כגון: יעוץ גנטי או פסיכיאטרי. במידה ועולה חשד לקשיי קשב וריכוז מומלץ לבקש מצוות המסגרת החינוכית למלא שאלוני קשב. 

 
האם יש טיפול תרופתי לאוטיזם?

עדיין לא קיים טיפול תרופתי מוכח ויעיל לתסמיני הליבה של אוטיזם, אך קיים טיפול תרופתי לקשיים התנהגותיים, רגשיים ולימודיים נלווים, במידה והם משמעותיים ופוגעים בתפקוד היום יומי של הילד. כאשר קיימות חרדה משמעותית, התנהגויות של פגיעה עצמית, מסוכנות לסביבה או הפרעת קשב הפוגעת ביכולות לימודיות וחברתיות, מומלץ להתייעץ עם נוירולוג ילדים או פסיכיאטר ילדים לגבי טיפול תרופתי.

 
מהן אפשרויות הטיפול בילד עם אוטיזם והפרעת קשב?

הפרעת קשב שכיחה בילדים עם אוטיזם ויכולה להשפיע לא רק על התפקוד הלימודי אלא גם על יכולות ההתארגנות היומיומית, התפקוד החברתי, ההשתלבות במסגרת ועל הערך העצמי. אפשרויות הטיפול מגוונות וכוללות, בהתאם לצרכי הילד, טיפול רגשי והתנהגותי, הדרכת הורים, טיפולים במוקד תפקודים ניהוליים, הוראה מתקנת והקניית אסטרטגיות למידה. במידה ויש פגיעה תפקודית ניתן לשקול גם טיפול תרופתי להפרעת קשב. הטיפול התרופתי בהפרעת קשב בילדים עם אוטיזם יכול לשפר יכולות קשב וריכוז ולהפחית אימפולסיביות והיפראקטיביות, אך ילדים עם אוטיזם לעיתים רגישים יותר ועלולים לסבול יותר מתופעות לוואי. מומלץ כי מתן טיפול תרופתי להפרעת הקשב בילדים עם אוטיזם יהיה במסגרת מעקב נוירולוג ילדים או פסיכיאטר ילדים.

 
איך להתמודד עם קשיי אכילה בילדים עם אוטיזם?

ילדים עם אוטיזם סובלים לעיתים קרובות גם מקשיי אכילה, כגון בררנות, אכילת מגוון מאכלים מצומצם, סרבנות והתנהגויות מקובעות וחזרתיות סביב נושא האוכל. במקרים מסוימים קיימת גם פגיעה בתחושת הרעב. כאשר ישנם קשיי אכילה משמעותיים מומלץ קודם כל לוודא שהגדילה של הילד תקינה ולשלול חסרים תזונתיים. במידה וקשיי האכילה משפיעים על עלייה במשקל או בגובה או שקיימים חסרים תזונתיים בבדיקות דם כגון רמות נמוכות של ברזל או ויטמינים, מומלץ לפנות ליעוץ תזונאית ילדים המתמחה בעבודה עם ילדים בספקטרום האוטיזם. במקביל, על מנת להרחיב את מגוון המאכלים ולהגמיש את ההתנהגויות הנוקשות סביב האכילה, אפשר לבנות תכנית התנהגותית הכוללת הקפדה על מבנה ארוחות משפחתי וקבוע בו מתאפשרת התנסות במגוון מאכלים וחלוקת אחריות בתחום האכילה: ההורה אחראי על קנייה, הכנה והגשה של האוכל, הילד אחראי אם לאכול וכמה לאכול. במקרה של רגישות תחושתית ובררנות ניתן ליצור שינויים עדינים והדרגתיים במראה, מרקם וטעם של האוכל, כדי להגמיש את היכולת להתמודדות עם מזון חדש (גישת Food Chaining). בכל מקרה כדאי לשאוף לאווירה נעימה ונינוחה בארוחות בפרט וסביב נושא האוכל בכלל, למרות הקושי שבדבר. לחץ וחרדה הוריים סביב נושא האוכל אינם מקדמים את שיפור יכולות האכילה ואפילו מעכבים אותן. ארוחה משפחתית נעימה ורגועה חשובה יותר מבחינה רגשית ותקשורתית מאשר כמות האוכל שהילד יאכל באותה ארוחה.

 
מעקב אוטיזם במרפאת מיתרים

במרפאת מיתרים נערכים אבחונים נוירולוגים התפתחותיים, אבחוני תקשורת ומעקבי אוטיזם על ידי ד"ר סיון אקשטיין מומחית בנוירולוגית ילדים והתפתחות הילד. ד"ר סיון אקשטיין, הינה רופאה נוירולוגית התפתחותית מומחית בעלת ידע וניסיון בתחומי התפתחות הילד השונים, אוטיזם והפרעות קשב וריכוז. ד"ר סיון אקשטיין מנהלת את מערך התפתחות הילד של קופת חולים כללית בירושלים, בעלת המרפאה הפרטית מיתרים בירושלים ולה ניסיון רב וגישה ייחודית לילדים ולהורים.  

דילוג לתוכן