צרו קשר ונחזור אליכם בהקדם

ד"ר סיון אקשטיין

רופאה מומחית בנוירולוגיה ילדים והתפתחות הילד. כיום מנהלת  את מערך התפתחות הילד של קופת חולים כללית במחוז ירושלים.

טיפול תרופתי בהפרעת קשב וריכוז בילדים

הטיפול בהפרעות קשב וריכוז בילדים כולל התייחסות הן להפרעת הקשב והן לקשיים הנלווים. הטיפול יכול לכלול, לפי הצורך, טיפול התנהגותי ורגשי, הדרכת הורים, טיפול בקשיים התפתחותיים, אבחון וטיפול בקשיי למידה וטיפול תרופתי. לכל ילד יש להתאים תוכנית טיפול אישית, לעקוב אחר יעילותה ולשנות אותה בהתאם למקרה. לא כל ילד זקוק לטיפול תרופתי להפרעת קשב והטיפול התרופתי מהווה רק חלק מהאפשרויות הטיפוליות ואינו נותן מענה בלעדי לכל הקשיים.

 
מה כולל הטיפול התרופתי בהפרעת קשב וריכוז?

הטיפול התרופתי בהפרעת קשב וריכוז כולל שתי קבוצות עיקריות:

  • תרופות סטימולנטיות (ממריצות)
  • תרופות שאינן סטימולנטיות
 
מה כולל טיפול בהפרעות קשב וריכוז על ידי תרופות סטימולנטיות?

הטיפול התרופתי בהפרעות קשב וריכוז בילדים מתבסס בעיקר על תרופות מקבוצת הסטימולנטים. תרופות אלו מעלות את ריכוז המוליכים העצביים דופמין ונוראפינפרין במערכת העצבים המרכזית. כתוצאה מכך יכולות הקשב והריכוז משתפרות, המוסחות פוחתת ויש ירידה בתנועתיות ובאימפולסיביות. כל אלה מביאים לשיפור בתפקוד היומיומי של הילד. התרופות מקבוצת הסטימולנטים נחלקות לשתיים – תרופות המכילות מתילפנידט (ריטלין, ריאבניר LA, רוביפן SR, פוקלין, קונצרטה, קוויליוונט) ותרופות המכילות אמפטמינים (אדרל, אטנט, אטנט XR, ויואנס). 

התרופות הסטימולנטיות השונות נבדלות זו מזו בצורתן (כדור, קפסולה, מדבקה, נוזל), באופן הפרוק שלהן בגוף, בהשפעתן, מחירן ובזמינות שלהן. התרופות הסטימולנטיות מתחילות להשפיע תוך זמן קצר, רובן תוך 30-45 דקות. טווח ההשפעה שלהן נע משלוש ועד שלוש עשרה שעות, לפי סוג התרופה.

 
מהן תופעות הלוואי השכיחות של התרופות הסטימולנטיות להפרעת קשב וריכוז? 

לתרופות הסטימולנטיות, כמו לכל תרופה, יתכנו תופעות לוואי. תופעות אלה אינדיווידואליות ואינן מורגשות בהכרח אצל כל מטופל. בין תופעות הלוואי השכיחות ניתן למצוא חוסר תיאבון, כאבי בטן וראש, קשיי הירדמות ושינוי רגשי-התנהגותי. תתכן גם החמרה בטיקים. חלק מתופעות הלוואי תלויות מינון, כלומר שינוי במינון התרופה ישפיע על תופעות הלוואי, אך לעיתים יש להפסיק את התרופה ולנסות תרופה אחרת. את כל התרופות מומלץ לקחת עם או לאחר האוכל ולא על בטן ריקה. התאמת המינון התרופתי היא אינדיבידואלית ונעשית על ידי רופא מומחה. 

 
מה כולל טיפול בהפרעות קשב וריכוז על ידי תרופות שאינן סטימולנטיות?

תרופות לטיפול בהפרעות קשב וריכוז אשר אינן סטימולנטיות כוללות את האטומוקסטין (סטרטרה, אטומיק) אשר פועלת באופן שונה על ידי העלאת ריכוז המוליך העצבי נוראפינפרין באופן סלקטיבי ולה גם השפעה מיטיבה מסוימת גם על חרדה. להבדיל מהתרופות הסטימולנטיות המתחילות להשפיע במהירות, השפעת אטומוקסטין מתחילה כשבועיים לאחר התחלת השימוש בה ולפעמים עוברים מספר שבועות עד שההשפעה תורגש במלואה. לאטומוקסטין  תופעות לוואי אפשריות של צרבת, הקאות, עייפות, כאבי ראש, יובש בפה, סחרחורת, עליה בדופק ובלחץ הדם ופגיעה בתפקוד המיני. בהשוואה לתרופות הסטימולנטיות לטיפול בהפרעת קשב, הסיכון להתמכרות ולתלות נמוך יותר והיא אינה פוגעת כמוהן בתיאבון ובשינה. תרופות נוספות בעלות השפעה על קשב הן תרופות נוגדות דיכאון וחרדה ומודולטורים אדרנרגיים כקלונידין אשר יכול להקל על טיקים אך גם לגרום לנמנום. 

 
כיצד נערכת התאמת הטיפול התרופתי לטיפול בהפרעת קשב וריכוז?

 התאמת הטיפול התרופתי בהפרעת קשב וריכוז בילדים נעשית כמו תפירה אישית של חליפה ולוקחת בחשבון את הרקע הרפואי, הגיל, אורח החיים של הילד והמשפחה, שעות הלימוד והצרכים בשעות אחר הצהריים והערב (למשל צהרון וחוגים). במידה והרופא המאבחן מתרשם שיש צורך בטיפול תרופתי, הוא ממליץ על התרופה היכולה להתאים לאותו מטופל, מסביר לגבי השפעתה ותופעות הלוואי האפשריות ומתאים את המינון. כך למשל, ישנם ילדים אשר זקוקים לכיסוי תרופתי רק בשעות הבוקר ואילו ילדים אחרים יזדקקו לתרופה המשפיעה גם בשעות אחר הצהריים בהם הם מקבלים שיעורים פרטיים או משתתפים בחוגים הדורשים ריכוז מוגבר. לאחר התחלת הטיפול התרופתי מומלץ לחזור למעקב שגרתי אצל נוירולוג הילדים כדי לבדוק את הצורך בשינוי מינון או סוג התרופה ולעקוב אחר השפעתה. יש צורך גם במעקב אחר הגדילה (משקל וגובה) בשל תופעת לוואי  אפשרית של דיכוי התאבון. 

 
אבחון ומעקב הפרעת קשב וריכוז במרפאת מיתרים 

במרפאת מיתרים נערכים אבחונים נוירולוגים התפתחותיים על ידי ד"ר סיון אקשטיין מומחית בנוירולוגית ילדים והתפתחות הילד. ד"ר סיון אקשטיין, הינה רופאה נוירולוגית התפתחותית מומחית בעלת ידע וניסיון בתחומי התפתחות הילד השונים, אוטיזם והפרעות קשב וריכוז. ד"ר סיון אקשטיין מנהלת את מערך התפתחות הילד של קופת חולים כללית בירושלים, בעלת המרפאה פרטית מיתרים בירושלים ולה ניסיון רב וגישה ייחודית לילדים ולהורים. במרפאת מיתרים נערכים אבחוני הפרעת קשב מגיל הגן ועד גיל שמונה עשרה שנה. 

דילוג לתוכן