צרו קשר ונחזור אליכם בהקדם

ד"ר סיון אקשטיין

רופאה מומחית בנוירולוגיה ילדים והתפתחות הילד. כיום מנהלת  את מערך התפתחות הילד של קופת חולים כללית במחוז ירושלים.

טיפול בטראומה נפשית

מהי טראומה נפשית?

טראומה, בהיבט הנפשי שלה, היא מערכת תגובות רגשיות ופיזיולוגיות הנחוות סביב מצב מצוקה ואימה. טראומה יכולה להיווצר בעקבות אירוע חד פעמי או בחשיפה חוזרת למצבי דחק לאורך תקופת זמן. לטראומה יש השפעה משמעותית ועמוקה על השלמות הנפשית. היא יכולה להתבטא במגוון תסמינים, גופניים ורגשיים ולפגוע בחוויית הקיום והתפקוד היומיומי. קיים טווח גדול של פגיעה על רקע טראומטי, מפגיעה קלה ועד חמורה, היכולה להתבטא במצב של תסמונת פוסט טראומטית (PTSD). חשיפה ממושכת חוזרת ונשנית לאירועים פוגעניים המסכנים את שלמותו הפיזית והנפשית של המטופל יכולה להביא לפגיעה במנגנוני הסתגלות והתמודדות בסיסיים ולהתפתחות הפרעה פוסט טראומטית מורכבת (complex PTSD). 

טיפול בטראומה נפשית

כיצד טראומה נפשית משפיעה על מערכת העצבים? 

מבחינה נוירולוגית, טראומה נפשית משפיעה על המוח ועל מערכת העצבים המרכזית. טראומה גורמת למספר תגובות ובכללן אקטיבציה של מצב דחק פיזיולוגי ושחרור הורמונים סטרסוגנים כקורטיזול ואדרנלין, הפרעה בתפקוד ההיפוקמפוס הקשור לוויסות רגשי וליצירת זיכרונות. פגיעה בתפקוד קורטקס פרה-פרונטלי האחראי על תפקודים ניהוליים, קבלת החלטות, ויסות רגשי ושליטה בדחפים. טראומה יכולה לגרום לחוסר איזון של נוירוטרנסמיטורים מוחיים כדופמין, סרוטונין ונוראפינפרין. חוסר האיזון תורם לסימפטומים של דיכאון, חרדה ושינויי מצב רוח. טראומה כרונית יכולה לשנות מעגלים עצביים מוחיים בצורה הגורמת לעוררות גבוהה ולרגישות מוגברת לגירויים כך שגם גירוי לא מסכן יחווה כמאיים ויוביל לתגובת סטרס. 

כיצד מתבטאת טראומה נפשית?

טראומה יכולה להשפיע על כל תחומי החיים ולגרום למצוקה ולפגיעה משמעותית בחוויית הביטחון הקיומית, ביכולת ליצור קשר ובתפקוד בבית, בעבודה ובמסגרות השונות. טראומה יכולה לגרום להתנהגות הנמנעת מהתנסויות, קשרים וחוויות ולהתבטא כמצבי עוררות יתר, עצבנות, קשיי שינה ופלאשבקים. יתכנו גם תחושות של חוויה מנותקת וקהות חושים, שינויי מצב רוח, חרדה, כעס, דיכאון ותחושות אשמה ובושה. 

כיצד פסיכותרפיה מבוססת מיינדפולנס מטפלת בטראומה?  

האקומי היא פסיכותרפיה מבוססת גוף המשלבת מיינדפולנס וקשיבות לגוף יחד עם טכניקות התנסותיות לחקירת חווית הטראומה בצורה עדינה התומכת בתהליך הדרגתי של ריפוי. טיפול פסיכותרפי בגישת האקומי שואף ליצור מרחב בטוח ותומך בו המטופל יוכל לפגוש ולעבד את הרגשות, התחושות והאמונות שהתהוו סביב הטראומה ומשברי החיים. 

אילו כלים כוללת פסיכותרפיה האקומי לטיפול בטראומה נפשית? 

פסיכותרפיה בגישת האקומי מטפלת בטראומה בכלים של מיינדפולנס, מודעות קשובה לגוף וטכניקות התנסותיות וחוויתיות המאפשרות את חקירת האמונות, הרגשות והזיכרונות הקשורים לטראומה. האקומי הינה גישה בלתי שיפוטית ולא חודרנית המאפשרת למטופל להתקדם במסעו בקצב שלו, כאשר המטפל מכבד את גבולותיו ואת האזורים בהם המטופל אינו חש בטוח. באמצעות תהליכי החקירה והעיבוד העדינים והקשובים, המטפל מסייע למטופל לחבר מחדש את שברי העצמי, שברים אשר נוצרים לפעמים כתוצאה מהאירוע הטראומטי, בצורה המאפשרת אינטגרציה מחודשת ותחושת איזון, השלמה ושלמות של האני.

מה כולל טיפול בטראומה בשיטת האקומי?

הטיפול בטראומה בגישת האקומי, פסיכותרפיה מבוססת מיינדפולנס וגוף, מתקיים באמצעות שיחה בין המטופל והמטפל. המטפל שואף ליצור מרחב בטוח ונעים בו המטופל יוכל להרגיש נינוח ונתמך ועוזר למטופל לפתח כישורי מיינדפולנס אשר יאפשרו לו להישאר נוכח ומווסת בזמן הטיפול ויסייעו להפחתת תגובתיות וחרדה. במהלך הפגישות הטיפוליות, המטפל מנחה את המטופל בעדינות לשים לב לתחושות סומטיות כגון מתח ורגיעה ולביטויים גופניים אחרים ובכך להבין ולחוות כיצד רגשות וזיכרונות טראומטיים מוחזקים בגוף. 

בטיפול בטראומה בשיטת האקומי, המטפל מלווה את המטופל בחקירה עדינה ולא שיפוטית של החוויה הטראומטית, הזיכרונות והרגשות הקשורים אליה ובבדיקה סקרנית של אמונות היסוד אשר נוצרו סביב החוויה הטראומטית. המטפל מסייע למטופל בבניית משאבים פנימיים המקנים תחושת ביטחון, תמיכה ויכולת התמודדות עם הצפה רגשית בתגובה לטריגרים חיצוניים ופנימיים. 

לאילו מטופלים יכול להתאים הטיפול בטראומה בשיטת האקומי?

הטיפול בטראומה בשיטת האקומי יכול להתאים:

  • למבוגרים המתמודדים עם טראומה ומעוניינים בגישה המשלבת בטיפול גם טכניקות של מיינדפולנס וקשיבות לחוויה הגופנית והרגשית.
  •  למבוגרים המתמודדים עם טראומה מורכבת בשל אופייה העדין והלא פולשני.
  •  למטופלים המתקשים לעבד בצורה מילולית את החוויות הטראומטיות מכיוון שהגישה נשענת לא רק על ההבעה השפתית של החוויה אלא גם על ההיבטים הסומטיים שלה. 
  • למטופלים המחפשים גישה הוליסטית הכוללת התייחסות גם לנפש, לתודעה, למחשבות ולתחושות בנוסף להיבטים הדינמיים. 
  • מטופלים המתקשים בוויסות וברגולציה רגשית יכולים להפיק תועלת מפסיכותרפית גוף נפש הכוללת הקניית כלים להתמודדות עם התסמינים הקשורים בטראומה. 

באילו מקרים אין מומלץ לטפל בטראומה נפשית בגישת האקומי?

טיפול בטראומה באמצעות פסיכותרפיה בגישת האקומי אינה מתאימה:

  • למתמודדים עם תחלואה נפשית חמורה כמצבי פסיכוזה קשים
  •  הפרעות אישיות חמורות
  •  מצבי אובדנות ומסוכנות חריפים 

במצבים אלו מומלץ לפנות לייעוץ פסיכיאטרי ולטיפול רגשי מובנה ואינטנסיבי ביחידות לבריאות הנפש ובמרכזי טיפול בטראומה. 

ד"ר סיון אקשטיין,  טיפול בטראומה נפשית באמצעות פסיכותרפיה מבוססת מיינדפולנס 

ד"ר סיון אקשטיין, פסיכותרפיסטית ברוח שיטת האקומי-פסיכותרפיה מבוססת מיינדפולנס וגוף, ורופאה מומחית בנוירולוגיה ילדים. ד"ר סיון אקשטיין מטפלת בפסיכותרפיה במבוגרים בקליניקה בשכונת בית הכרם בירושלים. ניתן ליצור קשר למידע ולתאום בטלפון 0503115235. 

דילוג לתוכן