צרו קשר ונחזור אליכם בהקדם

ד"ר סיון אקשטיין

רופאה מומחית בנוירולוגיה ילדים והתפתחות הילד. כיום מנהלת  את מערך התפתחות הילד של קופת חולים כללית במחוז ירושלים.

טיפול בהפרעת קשב וריכוז

הפרעת  קשב וריכוז היא אחת ההפרעות הנפוצות ביותר בקרב ילדים ובני נוער ובעלת השלכות התפתחותיות, רגשיות, לימודיות ורפואיות. בבסיסה עומדת הפרעה של המוליכים העצביים דופמין ונוראפינפרין, באזורי מוח שונים ובעיקר באונות הקדמיות. הפרעת קשב וריכוז מתבטאת בקושי להקשיב ולהתרכז, בנטייה למוסחות הדעת ולעיתים גם בפעלתנות יתר (היפראקטיביות) ובאימפולסיביות. 

מהם  שלושת הסוגים העיקריים של הפרעת קשב?
 • הפרעת חוסר קשב עם מעט, או בכלל ללא, היפראקטיביות ואימפולסיביות- inattentive type. 
 • הפרעה בה הצד הבולט הוא היפראקטיביות ואימפולסיביות- hyperactive type.
 • הפרעה המשלבת תסמינים מובהקים הן של חוסר קשב והן של היפראקטיביות ואימפולסיביות- combined type.
כיצד משפיעה הפרעת קשב וריכוז על הילד?

הפרעת קשב וריכוז משפיעה על תחומי חיים מרובים אצל ילדים ותיתכן פגיעה בהתפתחות, בתפקוד הלימודי, הרגשי והחברתי של הילד. יתכנו השפעות על התפתחות השפה והמשחק, סרבול מוטורי, הנמכה בהישגים לימודיים, קשיי התנהגות וויסות. מבחינה רגשית יתכנו תחושות חוסר ערך, דימוי עצמי שלילי וחרדה. הפרעות קשב וריכוז בילדים עלולות לפגוע ביכולות התפקוד העצמאי היומיומי (התארגנות בבוקר, הכנת תיק לבית הספר, עמידה בלוחות זמנים). מבחינה חברתית יתכנו קשיים ביצירה ובשמירה על קשר וקושי בהבנת סיטואציות חברתיות. הילד עלול להיתפס כבעייתי, מציק או תוקפן. ילדים אחרים יכולים להיות חולמניים ופחות מעורבים חברתית. השפעות אלה יכולות להתמיד גם בגילאים מבוגרים יותר. 

 

מהם התסמינים של הפרעת קשב וריכוז בילדים?

הפרעת קשב וריכוז בילדים יכולה להתבטא בתסמיני חוסר קשב, קושי בתשומת לב לפרטים, קושי להתרכז במטלות או במשחק. הילד נראה לעיתים קרובות כמי שאינו מקשיב כשמדברים אליו, וצריך לחזור על בקשות והנחיות מספר פעמים. יש קושי במעקב אחר הוראות והשלמת מטלות, רתיעה והימנעות מפעילויות הדורשות מאמץ שכלי ממושך, קשיי התארגנות, נטייה לאבד חפצים ולשכוח דברים הדרושים ללמידה או למטלות בבית. לעיתים יש מוסחות ע"י גירויים חיצוניים כגון דיבור של ילדים אחרים בכיתה. יתכנו גם תסמיני היפראקטיביות – הילד באי שקט מוטורי או בתנועה מוגברת, מזיז ידיים ורגליים, מתקשה להישאר ישוב בכיסא וקם ומתהלך במצבים בהם אינו אמור לעשות זאת (בכיתה, בהופעה, בבית כנסת). לעיתים קרובות הילד רץ וקופץ, מתקשה להעסיק עצמו בצורה שקטה או מדבר ללא הפסקה. יתכנו גם תסמינים של אימפולסיביות – הילד פולט תשובה לפני תום השאלה, מתפרץ לדברי אחרים, מתקשה לחכות לתורו ומפריע לאחרים או קוטע את דבריהם. 

מדוע חשוב לאבחן בעיות קשב וריכוז בילדים?

יש חשיבות רבה לאבחון והתערבות מוקדמים בבעיות קשב וריכוז כדי למנוע פגיעה בתפקוד הלימודי, הרגשי והחברתי וכדי לעזור לילד לממש את מלוא הפוטנציאל שלו בכל התחומים. בנוסף, קשיי התפתחות, למידה וחרדה לא מטופלים פוגעים באיכות החיים, בתחושת המסוגלות ובדימוי העצמי. בהפרעת קשב יש נטייה מוגברת לתחלואה נפשית, התמכרויות, ומעורבות בתאונות אשר טיפול מוקדם יכול להפחית ואף למנוע

מהן הן ההשלכות של הפרעות קשב וריכוז שאינן מטופלות בילדים?

ילדים עם הפרעת קשב שלא טופלה עלולים להתקשות לממש את מלוא היכולת ההתפתחותית והלימודית ולחוות פגיעה באיכות החיים, במערכות יחסים בין אישיות ותוך משפחתיות ופגיעה ביכולת התפקוד היומיומית. לטווח ארוך, הפרעות קשב לא מטופלות נקשרו בסיכון מוגבר בהתפתחות הפרעות התנהגות, בעיות נפשיות ובריאותיות, עלייה בשכיחות התמכרויות ומעורבות בתאונות. התערבות וטיפול מוקדמים עשויים להפחית את הסיכונים הללו.

מה כולל אבחון בעיות קשב וריכוז  על ידי נוירולוג ילדים?

ייעוץ  רפואי על ידי נוירולוג ילדים לבעיות קשב וריכוז כולל הערכה מקיפה של קשיי הקשב והריכוז, הערכת מצבים התפתחותיים, נוירולוגים, רפואיים ורגשיים היכולים להידמות להפרעת קשב או להתלוות אליה והתאמת תוכנית להמשך בירור וטיפול.

מה כולל טיפול בהפרעות קשב וריכוז אצל ילדים?

הטיפול בהפרעות קשב וריכוז בילדים הוא טיפול כוללני המתייחס להפרעת הקשב ולתחלואה הנלוות. לכל ילד נבנית תכנית מותאמת אישית על פי צרכיו וצרכי המשפחה. הטיפול בהפרעות קשב וריכוז בילדים יכול לכלול: 

 • טיפול בקשיים התפתחותיים נלווים כגון קשיי קואורדינציה ושפה
 • אבחון וטיפול בריפוי בעיסוק במוקד שיפור תפקודים ניהוליים, ויסות רמות האנרגיה, עיכוב התנהגויות בלתי רצויות וגיוס מוטיבציה.
 • טיפול רגשי בילד מלווה בהדרכת הורים
 • אבחון קשיי הלמידה, הוראה מתקנת והקניית אסטרטגיות למידה
 • טיפול תרופתי – יכול לשפר את טווחי הקשב והריכוז ולהפחית מוסחות, אימפולסיביות והיפראקטיביות. בכך הטיפול התרופתי יכול לשפר לא רק את התפקוד הלימודי אלא גם את  התפקוד הכללי, ההתנהלות היומיומית ויכול לסייע גם בתחומים החברתי והרגשי 
מה כולל מעקב רפואי אחר ילדים עם הפרעות קשב וריכוז?
 • מעקב אחר תפקוד הילד והתקדמותו, תוך שימוש בשאלוני מעקב  
 • במידה והילד מקבל טיפול תרופתי, מעקב אחר השפעת הטיפול התרופתי, תועלת ותופעות לוואי, ושינויו במידת הצורך 
 • מעקב אחר תחלואה נלוות להפרעות קשב וריכוז 
 • מעקב גדילה 
האם הפרעת קשב וריכוז עוברת עם השנים?

הפרעת קשב וריכוז היא הפרעה כרונית המתמידה לאורך זמן. כ 70% מהמבוגרים אשר אובחנו בילדותם עם קשיי קשב ממשיכים לסבול מקשיים הקשורים להפרעה זו. ההפרעה יכולה להתבטא בצורה שונה בגילאים שונים, ובגילאים מבוגרים יותר יכולה להשפיע גם על תפקוד בעבודה ובזוגיות, לימודים אקדמאים ובהיבט הרגשי. אבחון והתייחסות מוקדמים חשובים כדי למצוא דרכי התמודדות ואסטרטגיות יעילות  ולהפחית את המצוקה העלולה להיגרם. 

מי רשאי לאבחן בעיות קשב וריכוז אצל ילדים?

משרד הבריאות קובע את הרשאים לאבחן הפרעת קשב וריכוז בילדים:

 • נוירולוג ילדים
 • פסיכיאטר ילדים
 • רופא קשב – רופא ילדים מומחה או רופא משפחה מומחה שעבר הכשרה מוכרת על ידי משרד הבריאות ורכש ניסיון בתחום הפרעת קשב יוכל לאבחן ילדים מגיל 6 ומעלה בלבד
 • פסיכולוג ילדים מומחה אשר התמחה ורכש ניסיון בטיפול בהפרעת קשב וריכוז, זאת ובתנאי שהפנה את המאובחן לרופא מורשה לאבחון הפרעות קשב בכדי לברר תחלואה נלווית ולהשלמת ברור הצורך בטיפול תרופתי
אבחון ומעקב הפרעת קשב וריכוז במרפאת מיתרים

במרפאת מיתרים מתבצעים אבחונים נוירולוגים התפתחותיים נערכים אבחוני הפרעת קשב מגיל הגן ועד גיל שמונה עשרה שנה על ידי ד"ר סיון אקשטיין מומחית בנוירולוגית ילדים והתפתחות הילד. ד"ר סיון אקשטיין, הינה רופאה נוירולוגית התפתחותית מומחית בעלת ידע וניסיון בתחומי התפתחות הילד השונים, אוטיזם והפרעות קשב וריכוז. ד"ר סיון אקשטיין מנהלת את מערך התפתחות הילד של קופת חולים כללית בירושלים, בעלת המרפאה פרטית מיתרים בירושלים ולה ניסיון רב וגישה ייחודית לילדים ולהורים.

דילוג לתוכן