צרו קשר ונחזור אליכם בהקדם

ד"ר סיון אקשטיין

רופאה מומחית בנוירולוגיה ילדים והתפתחות הילד. כיום מנהלת  את מערך התפתחות הילד של קופת חולים כללית במחוז ירושלים.

התמודדות עם חוסר תאבון תחת סטימולנטים

טיפול תרופתי בסטימולנטים להפרעת קשב (ריטלין, קונצרטה, אטנט, ויואנס וכו') יכול לגרום לדיכוי התאבון. במרבית המקרים אין בכך סכנה בריאותית ואין צורך להיבהל, התיאבון יחזור לאחר שתפוג השפעת התרופה. עם זאת, ישנם מקרים בהם חוסר תאבון ממושך בילדים יכול להשפיע לרעה על הגדילה.

 

  • לפני התחלת טיפול תרופתי להפרעת קשב מומלץ למדוד ולתעד את הגובה והמשקל של הילד ולהמשיך ולעקוב במקרה הצורך כפעם בחודש. מדדי גובה ומשקל אמינים יותר מאשר תחושה שהילד לא אוכל. 
  • כדאי לנסות ולהתייחס לנושא האוכל ברכות ובנינוחות. לחץ על הילד לאכול או תחושה של חרדה סביב שולחן האוכל לא יעזרו לאכילה, להיפך. ותמיד אפשר לפנות לנוירולוג הילדים או לפסיכיאטר הילדים להפחתה, שינוי או הפסקה של הטיפול התרופתי.
  • לפני מתן התרופה בבוקר מומלץ לתת לילד לאכול משהו מזין ומשביע. ואם לא, אז אפשר גם כוס שוקו או חלב או עוגייה. בכל מקרה לא מומלץ לתת את התרופה על בטן ריקה. 
  • כדאי לשלוח עם הילד למסגרת כריך, פירות טריים, חטיף אנרגיה או חופן פירות יבשים. גם אם יאכל רק מספר ביסים זה בסדר.
  • מומלץ להימנע משתייה מתוקה וממשקאות קלים היכולים לדכא את תחושת התיאבון ולהקפיד על שתיית מים. גם משקאות כגון קולה וקפה יכולים לדכא את תחושת התיאבון. 
  • הטיפול התרופתי להפרעת קשב משנה את דפוסי הרעב והתיאבון של הילד ויתכן שבזמן הארוחות המשפחתיות הרגילות הילד דווקא לא יהיה רעב. יש לשים לב מתי הוא כן מתחיל לחפש אוכל ולנסות להתאים את הארוחות לשעות אלו. לפעמים הארוחה העיקרית תהיה אחר הצהריים או רק בשעות הערב. 
  • מומלץ לתת לילד נישנושים רק במידה. לעיתים הילד אינו רעב בזמן ארוחת הצהריים אבל שעה אחר כך מתחיל לנשנש ממתקים וחטיפים ומגיע לארוחת הערב שוב חסר תיאבון. אם הילד מתחיל להיות רעב רק לאחר שהארוחה הסתיימה, אפשר לשמור עבורו בצד מנה מהארוחה, אפשר לתת לו כריך מזין עם חלבון ואפשר גם לתת פירות טריים. כדאי לנסות למצוא את הדרך בה הילד יגיע לארוחה הבאה רעב, אך לא רעב מידי.
  • אפשר לנסות ולדבר עם הילד על חשיבות התזונה הנכונה, על כך שהגוף והמוח זקוקים לאבני בניין כדי לפעול בצורה הכי טובה. 
  • והכי חשוב – לא לוותר על ארוחות משפחתיות. ארוחות משפחתיות יומיות הן זמן של ביחד, של הנאה משותפת, של פסק זמן קטן בו ההורים והילדים יכולים פשוט לשבת סביב השולחן, לדבר ולהתעניין אחד בשני. גם אם הילד לא יאכל הרבה, חשיבות הארוחות האלה רבה והן יכולות לשמש כעוגן וכמרחב של קרבה ואהבה. 
 
אבחון ומעקב הפרעת קשב וריכוז במרפאת מיתרים 

במרפאת מיתרים נערכים אבחונים נוירולוגים התפתחותיים על ידי ד"ר סיון אקשטיין מומחית בנוירולוגית ילדים והתפתחות הילד. ד"ר סיון אקשטיין, הינה רופאה נוירולוגית התפתחותית מומחית בעלת ידע וניסיון בתחומי התפתחות הילד השונים, אוטיזם והפרעות קשב וריכוז. ד"ר סיון אקשטיין מנהלת את מערך התפתחות הילד של קופת חולים כללית בירושלים, בעלת המרפאה פרטית מיתרים בירושלים ולה ניסיון רב וגישה ייחודית לילדים ולהורים. במרפאת מיתרים נערכים אבחוני הפרעת קשב מגיל הגן ועד גיל שמונה עשרה שנה. 

דילוג לתוכן