צרו קשר ונחזור אליכם בהקדם

ד"ר סיון אקשטיין

רופאה מומחית בנוירולוגיה ילדים והתפתחות הילד. כיום מנהלת  את מערך התפתחות הילד של קופת חולים כללית במחוז ירושלים.

הפרעת קשב וריכוז

הפרעת קשב וריכוז מאופיינת בטווחי קשב קצרים, קושי להתרכז ולעיתים גם בתנועתיות מוגברת ובאימפולסיביות. ההפרעה עלולה לגרום לפגיעה בלמידה, בתפקוד היומיומי, החברתי והרגשי וכן מלווה לעיתים קרובות בקשיים נוספים במגוון תחומים. תתכן גם תחלואה נלוות בתחום הפסיכיאטרי, כחרדה ודיכאון, ובתחום הנוירולוגי, כגון טיקים. אבחון והתערבות מוקדמים הוכחו כמשפרים משמעותית את היכולות והתפקוד ומצמצמים את הקשיים שתוארו.  

מהם סוגי הפרעת הקשב והריכוז?

ישנם שלושה סוגים עיקריים של הפרעת קשב:

  • Inattentive type הפרעת חוסר קשב עם מעט, או בכלל ללא, היפראקטיביות ואימפולסיביות.
  • Hyperactive type הפרעה בה הצד הבולט הוא היפראקטיביות ואימפולסיביות.
  • Combined type  הפרעה המשלבת תסמינים מובהקים הן של חוסר קשב והן של היפראקטיביות ואימפולסיביות.
 
מהי הפרעת קשב וריכוז בילדים?  

הפרעת קשב וריכוז היא הפרעה הנוירולוגית-התפתחותית השכיחה ביותר ומוערך כי 5-10% מהילדים ומהמתבגרים סובלים ממנה. מדובר בהפרעה משמעותית בה נפגעות יכולות הקשב והריכוז של הילד ולעיתים קרובות יש גם תנועתיות מוגברת (היפראקטיביות) וקושי בריסון דחפים (אימפולסיביות). הפרעת קשב וריכוז בילדים עלולה לפגוע בהתפתחות, בלמידה, בתפקוד החברתי והרגשי של הילד ואף מגבירה את הסיכון למצבים מסכני חיים כגון תאונות והתמכרויות. הפרעת קשב וריכוז בילדים יכולה להיות מלווה בהפרעות נוספות בתחום הפסיכיאטרי והנוירולוגי. אבחון מוקדם חיוני להתאמת תוכנית טיפול אישית אשר תשפר את התפקוד ותפחית את הקשיים הנלווים.

 
איך נראית הפרעת קשב וריכוז בילדים?

הפרעת קשב וריכוז בילדים כוללת תסמינים (סימפטומים) משני תחומים – קשיי קשב וריכוז והתנהגות היפראקטיבית ואימפולסיבית. תסמיני חוסר הקשב בילדים כוללים קושי בשמירה על קשב לאורך זמן, חוסר שימת לב לפרטים, קושי במעקב אחר הוראות, קושי בהשלמת משימות, קשיי סדר וארגון, שכחנות, הימנעות ממשימות הדורשות מאמץ מחשבתי ונטייה למוסחות. תסמיני היפראקטיביות ניתן לראות בילדים עם הפרעת קשב כבר מגיל צעיר: הילד חסר מנוחה, מתרוצץ ומטפס, מתקשה להישאר ישוב בכיסאו בשקט, אינו מסוגל לשחק לאורך זמן בפעילות שקטה. לעיתים קרובות תתכן התנהגות לא מווסתת, ללא מחשבה תחילה, דהיינו הילד יכול לענות תשובה לפני ששמע את סוף השאלה, מתקשה לחכות לתורו, חוטף, נדחף, מתפרץ למשחקים או לשיחות של אחרים.

 
איך הפרעת קשב וריכוז משפיעה על התפתחות הילד? 

הפרעת קשב וריכוז בילדים עלולה לפגוע בהתפתחות בתחומי השפה, המוטוריקה, הלמידה ובתחום החברתי והרגשי. בילדים עם הפרעת קשב וריכוז קיימת שכיחות מוגברת של לקויות שפה מסוגים שונים. יתכנו לקויות בקואורדינציה מוטורית, איחור בהשגת אבני דרך מוטוריות, סרבול, קושי בהחזקת כלי כתיבה וכתב יד לא קריא. יתכנו גם קשיים ברכישת מיומנויות של תפקוד יומיומי עצמאי כשמירה על ניקיון אישי, התלבשות והתארגנות למסגרת. קיימת שכיחות מוגברת של קשיים ברכישת מיומנויות קריאה, הבנת הנקרא וההבעה בכתב וכן עלייה בשכיחות לקויות למידה. בתחום החברתי הילד עלול לחוות קושי ביצירת חברויות עם בני גילו, לעיתים אינו מפרש נכון מצבים שונים, נתפס כמציק או כנדחף ועלול לחוות דחייה חברתית, תסכול, פגיעה בתחושת הערך העצמי, תחושת חוסר מסוגלות, חרדות ודיכאון. כל אלה יכולים להחמיר את ההתמודדות עם קשיי הקשב.

 
איך נראית הפרעת קשב וריכוז במתבגרים?

גיל ההתבגרות הוא תקופה לא קלה למתבגרים ולהוריהם. הפרעת קשב וריכוז במתבגרים משפיעה על כל תחומי החיים של המתבגר וגם על התא המשפחתי. במתבגרים עם הפרעת קשב וריכוז יתכנו קשיים לימודיים, דחיינות, קשיי התארגנות, בעיות משמעת והתנהגות. הפרעת הקשב והריכוז משפיעה גם על ניהול וארגון הזמן, בקרה ומוטיבציה. יתכנו קשיים חברתיים, ירידה בתחושת הערך העצמי, תחושת חוסר שייכות, חרדות ודכאון. במתבגרים עם הפרעת קשב וריכוז קיימת עלייה בשכיחות השימוש באלכוהול, עישון וסמים ובמעורבות בתאונות. אבחון מוקדם וטיפול ומתאים יכולים לתת מענה ולצמצם את הקשיים הנלווים.

 
מה כולל אבחון הפרעת קשב וריכוז בילדים ובמתבגרים על ידי נוירולוג ילדים? 

אבחון הפרעת קשב וריכוז על ידי נוירולוג ילדים מומחה להתפתחות הילד מתבצע במקרים בהם מסתמנים קשיים משמעותיים בשמירה על ריכוז, טווחי קשב קצרים, מוסחות, היפראקטיביות ואימפולסיביות. באבחון נעשית הערכה של קשיי הקשב והריכוז והשפעתם על תחומי התפקוד השונים, נבדקות יכולות התפתחותיות ותחלואה נלוות ונעשית אבחנה מבדלת עם מצבים אחרים היכולים להידמות להפרעת קשב. לאחר הבנת מקור הקשיים נערך סיכום וניתנות המלצות להמשך הטיפול. לעיתים יש צורך בבדיקות או באבחונים נוספים להשלמת תהליך הברור כגון אבחון פסיכודידקטי או יעוץ פסיכיאטר. לכל מטופל מותאמת תכנית טיפול אישית ונעשה מעקב אחר השפעתה ויעילותה.

 
חשיבות אבחון והתערבות מוקדמים בהפרעת קשב וריכוז בילדים? 

הפרעת קשב וריכוז בעלת השלכות על התפקוד הילד בתחומי חיים רבים. אבחון והתערבות מוקדמים בבעיות קשב וריכוז בילדים יכולים למנוע או להפחית פגיעה בתחום הלימודי, הרגשי והחברתי ולעזור לילד לממש את מלוא הפוטנציאל שלו. בנוסף, בהפרעת קשב תתכן תחלואה נלוות, כמו תחלואה נפשית, ובכללה חרדה, דיכאון, התמכרויות ומעורבות בתאונות. זיהוי והתערבות מוקדמים חשובים ביותר למניעה ולהתמודדות נכונה עם קשיים אלו.

מה כולל טיפול בהפרעת קשב וריכוז בילדים?

הטיפול בהפרעות קשב וריכוז בילדים כולל התייחסות הן להפרעת הקשב והן לקשיים הנלווים. הטיפול כולל, במידת הצורך:

  • אבחון וטיפול בקשיים התפתחותיים, מוטורים, שפתיים, חברתיים וקשיים בתפקודים ניהוליים
  • אבחון כישורי למידה, הוראה מתקנת והקניית אסטרטגיות למידה
  • טיפול התנהגותי, טיפול רגשי והדרכת הורים
  • טיפול תרופתי משפר את טווחי הקשב והריכוז ומפחית מוסחות, אימפולסיביות והיפראקטיביות אצל ילדים. בכך הטיפול התרופתי משפר לא רק את התפקוד הלימודי אלא יכול גם לתרום לשיפור התפקוד הכללי, ההתנהלות היומיומית ויכול לסייע גם בתחום החברתי והרגשי של הילד.
 
מעקב הפרעת קשב וריכוז בילדים?

מעקב הפרעת קשב וריכוז בילדים כולל מעקב אחר תפקודו של הילד בתחום הלימודי, התפתחותי, רגשי וחברתי במסגרת ובבית ושקילת התערבויות נוספות במידת הצורך. מעקב נוירולוג ילדים והתפתחות הילד חשוב במצבים בהם הילד מקבל טיפול תרופתי לצורך ניטור השפעת התרופה. בילד המקבל טיפול תרופתי מתקיים מעקב גם אחרי מדדי הגדילה ונתוני המשקל והגובה מושווים לאחוזונים המתאימים למין ולגיל. מעקב הפרעת קשב וריכוז בילדים נעשה גם באמצעות שאלונים מתוקפים עליהם עונים צוות המסגרת החינוכית ובאמצעות ראיון עם הילד והוריו בו מוערכת התוכנית הטיפולית שניתנה ונערכים בה שינויים בהתאם לצרכי הילד.

 
אבחון ומעקב הפרעת קשב וריכוז במרפאת מיתרים

במרפאת מיתרים נערכים אבחונים נוירולוגים התפתחותיים ואבחוני הפרעת קשב מגיל הגן ועד גיל שמונה עשרה שנה על ידי ד"ר סיון אקשטיין מומחית בנוירולוגית ילדים והתפתחות הילד. ד"ר סיון אקשטיין, הינה רופאה נוירולוגית התפתחותית מומחית בעלת ידע וניסיון בתחומי התפתחות הילד השונים, אוטיזם והפרעות קשב וריכוז. ד"ר סיון אקשטיין מנהלת את מערך התפתחות הילד של קופת חולים כללית בירושלים, בעלת המרפאה הפרטית מיתרים בירושלים ולה ניסיון רב וגישה ייחודית לילדים ולהורים.

דילוג לתוכן