צרו קשר ונחזור אליכם בהקדם

ד"ר סיון אקשטיין

רופאה מומחית בנוירולוגיה ילדים והתפתחות הילד. כיום מנהלת  את מערך התפתחות הילד של קופת חולים כללית במחוז ירושלים.

בעיות שינה אצל ילדים עם אוטיזם

מהן הפרעות שינה בילדים עם אוטיזם?

בילדים ובמתבגרים עם אוטיזם קיימות הפרעות שינה מסוגים שונים ובכללן קשיי הירדמות, קושי בשינה רצופה, התעוררויות תכופות משנת לילה, משך שינה קצר, יקיצות בוקר מוקדמות ועוד.
בעיות שינה אצל ילדים עם אוטיזם

מהי כמות שעות השינה המומלצת בילדים (באופן כללי)?

על פי נייר העמדה של החברה הישראלית לחקר השינה והאיגוד הישראלי לרפואת ילדים:

  • בגיל 1-2 שנים כמות שעות השינה המומלצת ביממה היא 14-11 שעות
  • בגיל 3-5 שנים כמות שעות השינה המומלצת ביממה היא 13-10 שעות
  • בגיל 6-13 שנים כמות שעות השינה המומלצת ביממה היא 12-9 שעות
  • בגיל 17-14 שנים כמות שעות השינה המומלצת ביממה היא 10-8 שעות

מהי שכיחות הפרעות שינה בילדים עם אוטיזם?

כ 44-83% מהילדים והמתבגרים בספקטרום האוטיזם סובלים מהפרעות שינה המפריעות לתפקודם במהלך היום. יש לציין כי השכיחות המדווחת של קשיי שינה בילדים ובמתבגרים עם התפתחות תקינה מגיעה עד 40%, אך שכיחות זו יורדת עם הגיל בעוד שבילדים ובמתבגרים עם אוטיזם קשיי השינה מתמידים לעיתים קרובות.

מהי השפעת קשיי שינה על ילדים עם אוטיזם?

קשיי שינה בילדים עם אוטיזם עלולים לגרום לפגיעה בבריאות ובאיכות החיים. חסר מתמשך בשנת לילה, מבחינה כמותית ואיכותית, יכול להחמיר את ביטוי הסימפטומים הקשורים לאוטיזם ולגרום למצב רוח ירוד, חוסר ויסות רגשי, קשיי התנהגות וקשיים קוגניטיביים. קשיי שינה קשורים גם להשמנה ולתפקוד לימודי ירוד וכן לפגיעה באיכות החיים בתא המשפחתי.

אלו מצבים עלולים להגביר קשיי שינה בילדים עם אוטיזם?

מצבים שכיחים העלולים להגביר קשיי שינה בילדים עם אוטיזם כוללים חרדה, הפרעות במצב הרוח, קשיי ויסות והפרעת קשב. בילדים עם אוטיזם, כמו בכל ילד עם קשיי שינה, יש לשלול גם מצבים רפואיים היכולים לגרום או להחמיר קשיי שינה כגון הצרויות בדרכי הנשימה, רפלוקס ושטי ותרופות הגורמות לקשיי שינה. 

מה הטיפול המומלץ לקשיי שינה בילדים עם אוטיזם?

לפני התחלת טיפול בקשיי שינה בילדים עם אוטיזם יש לשלול סיבות רפואיות היכולות לגרום לקשיי השינה כגון הפרעת נשימה לילית, הגדלת שקד שלישי ושימוש בתרופות הגורמות לקשיי שינה. כדאי לשים לב גם לתזונה של הילד ולהפחית משקאות ומזונות עתירי קפאין (שוקולד, תה). מומלץ לטפל בחרדות ובקשיי תחושה היכולים להחמיר קשיי הירדמות. הקו הטיפולי הראשון להפרעות שינה בילדים עם אוטיזם הוא טיפול התנהגותי, לבד או במשולב עם טיפול תרופתי. הטיפול ההתנהגותי כולל קביעת זמני שינה וזמני התעוררות בבוקר והדרכת ההורים כיצד לקיים אותם וכן פיתוח שגרות שינה נעימות ומרגיעות. עיסוק מוגבר במסכים ובפרט לקראת זמן השינה מגביר קשיי הירדמות ומומלץ להפחיתו. ניתן להיעזר בטיפול התנהגותי כגון CBT בבניית שגרות שינה מיטיבות לילד ולמשפחה. 

מהו הטיפול התרופתי לקשיי שינה בילדים עם אוטיזם?

בילדים עם אוטיזם וקשיי שינה ניתן לטפל במלטונין, הורמון שינה סינטטי. אם יכולות השינה לא משתפרות לאחר שלילת מצבים רפואיים היכולים לגרום להפרעות שינה ולאחר טיפול התנהגותי והדרכת הורים, ניתן לנסות את הטיפול התרופתי. 

מהם סוגי המלטונין לטיפול בקשיי שינה בילדים בישראל?

מלטונין הוא הורמון השינה הטבעי שנוצר בבלוטת האצטרובל במוח ותפקידו לווסת את תגובות הגוף לשינויים ברמות האור במהלך היממה. בארץ ניתן לרכוש במרשם מלטונין רגיל ומלטונין בשחרור ממושך (סלנייטו). מלטונין בשחרור ממושך (סלנייטו) מאושר לטיפול בילדים בגילאי 2-18 שנה עם הפרעה ברצף האוטיסטי או עם תסמונת סמית-מגניס. 

מהן תופעות הלוואי של טיפול במלטונין לקשיי שינה בילדים עם אוטיזם?

מלטונין נחשב על ידי איגוד הנוירולוגים האמריקאי לתרופה בטוחה, אך יש לציין כי אין עדיין מחקרים על טיפול לטווח הארוך במלטונין בילדים. כאשר שוקלים טיפול תרופתי במלטונין יש לשקול את הסיכון מול התועלת ויש מקום להעריך באופן תקופתי את הצורך בהמשך ההתערבות. תופעות הלוואי השכיחות יותר המדווחות כוללות: ישנוניות, שינויים במצב הרוח ובהתנהגות, נפיחות ודלקת בסינוסי וכאבי ראש.

האם ישנם אביזרים היכולים לשפר בעיות שינה בילדים עם אוטיזם?

בשלב זה אין הוכחה מחקרית לגבי יעילות השימוש בשמיכות כבדות או במזרונים מיוחדים לשיפור הפרעות שינה בילדים עם אוטיזם. עם זאת, לא ידועות תופעות לוואי וניתן לנסות ולראות אם השימוש יכול להקל, בהתאם לייחודיותו של כל ילד וילד.

אבחון ומעקב אוטיזם במרפאת מיתרים

במרפאת מיתרים נערכים אבחונים נוירולוגים התפתחותיים ואבחוני תקשורת על ידי ד"ר סיון אקשטיין מומחית בנוירולוגית ילדים והתפתחות הילד. ד"ר סיון אקשטיין, הינה רופאה נוירולוגית התפתחותית מומחית בעלת ידע וניסיון בתחומי התפתחות הילד השונים, אוטיזם והפרעות קשב וריכוז. ד"ר סיון אקשטיין מנהלת את מערך התפתחות הילד של קופת חולים כללית בירושלים, בעלת המרפאה הפרטית מיתרים בירושלים ולה ניסיון רב וגישה ייחודית לילדים ולהורים. אבחון תקשורת במרפאת מיתרים מתפרש על פני מספר פגישות ומצריך תיאום תורים ייעודי.

דילוג לתוכן