צרו קשר ונחזור אליכם בהקדם

ד"ר סיון אקשטיין

רופאה מומחית בנוירולוגיה ילדים והתפתחות הילד. כיום מנהלת  את מערך התפתחות הילד של קופת חולים כללית במחוז ירושלים.

בעיות קשב וריכוז תסמינים

בעיות קשב וריכוז בילדים הן בעיות שכיחות אשר כוללות טווחי קשב קצרים, יכולת ריכוז נמוכה, קשיי התמדה, מוסחות ולעיתים גם אימפולסיביות ותנועתיות מוגברים. בעיות קשב וריכוז קיימות למעשה מגיל צעיר כאשר אופיין יכול להשתנות לאורך השנים. הפרעת קשב וריכוז מאובחנת כאשר בעיות הקשב והריכוז משמעותיות ופוגעות בתפקוד ההתפתחותי, לימודי, התנהגותי או רגשי.

בעיות קשב וריכוז תסמינים

מהן בעיות קשב וריכוז תסמינים?

בעיות קשב וריכוז תסמינים כוללות טווח של קשיים והתנהגויות היכולים לרמוז על הפרעת קשב וריכוז. תסמינים לבעיות קשב וריכוז כוללים שלוש קבוצות עיקריות של סימפטומים:

  • חוסר קשב – קושי להישאר מרוכז במשימות הדורשות מאמץ שכלי, קושי להקשיב לאורך זמן, מוסחות וקשיי התארגנות.
  • היפראקטיביות – תנועתיות מוגברת, קושי לשבת בשקט, תחושת חוסר מנוחה, פטפטנות וקושי לעשות פעילות שקטה אשר אינה מצריכה תנועת גוף.
  • אימפולסיביות – חוסר סבלנות, קושי להתאפק ולעכב תגובה, קושי לחכות לתור, התפרצות לשיחה או למשחק של אחרים.

חשוב לציין כי יתכן שלילד מסוים יש תסמינים רק מאחת הקבוצות או מיותר מאחת הקבוצות. כאשר התסמינים משמעותיים ומפריעים לתפקוד היומיומי במספר סיטואציות (בית, מסגרת חינוכית, חוגים, עבודה) מומלץ לפנות לנוירולוג ילדים לצורך אבחון הפרעת קשב וריכוז.

על מה מעידים תסמינים לבעיות קשב וריכוז?

תסמינים של בעיות קשב וריכוז כוללים אוסף של סימפטומים המעלים חשד להפרעת קשב וריכוז. כאשר קיימים תסמינים מרובים בנוכחות פגיעה תפקודית, למשל בתחומי התפתחות, למידה, תעסוקה או מערכות יחסים – מומלץ לפנות לנוירולוג ילדים לאבחון הפרעת קשב וריכוז לצורך בניית תכנית מענה וטיפול. תסמינים של בעיות קשב וריכוז יכולים להופיע גם במצבים שאינם הפרעת קשב כגון קושי ומצוקה רגשיים וקשיים נוירולוגים והתפתחותיים.

כיצד מאבחנים בעיות קשב וריכוז?

תסמינים לבעיות קשב וריכוז עלולים להעיד על הימצאות הפרעת קשב וריכוז. מדובר בהפרעה שכיחה היכולה לפגוע בהתפתחות, בלמידה ובהתנהגות אצל ילדים ומתבגרים. כדי לאבחן הפרעת קשב וריכוז יש לפנות לנוירולוג ילדים אשר יאבחן האם התסמינים מעידים על הפרעת קשב או שהם משניים לקושי אחר. האבחון של נוירולוג ילדים כולל שימוש בשאלונים מתוקפים, שיחה עם ההורים, הערכת יכולות ההתפתחות והלמידה של הילד או המתבגר, הערכת יכולות הקשב והכנת תכנית טיפול מותאמת אישית.

מה הטיפול בתסמינים לבעיות קשב וריכוז?

הטיפול בתסמינים לבעיות קשב וריכוז הוא שילוב של מענה בתחומי ההתפתחות, הלמידה, בתחום הרגשי-התנהגותי ולעיתים גם טיפול תרופתי.

הטיפול בתסמיני קשב וריכוז יכול לכלול טיפול רגשי לילד או למתבגר, מלווה בהדרכת הורים. כאשר יש קשיים לימודיים תכנית הטיפול יכולה לכלול אבחון פסיכודידקטי ועזרה לימודית. במידה ותסמיני קשב וריכוז כוללים עיכוב באחד מתחומי ההתפתחות (למשל התפתחות השפה, המשחק או המוטוריקה) יהיה צורך באבחון ובטיפול של מקצועות כמו קלינאות תקשורת, ריפוי בעיסוק או פיזיותרפיה. כאשר קיימת פגיעה התפתחותית או קושי לימודי משמעותיים אשר אינם משתפרים למרות טיפולים ועזרה לימודית, ניתן לשקול טיפול תרופתי להפרעת קשב וריכוז.

כיצד תאבחן תסמיני בעיות קשב וריכוז במרפאת מיתרים?

אבחון ילדים עם תסמיני קשב וריכוז נערך במרפאת מיתרים. במרפאה נערכים אבחונים נוירולוגים, התפתחותיים ואבחוני קשב וריכוז על ידי ד"ר סיון אקשטיין מומחית בנוירולוגית ילדים והתפתחות הילד. ד"ר סיון אקשטיין, הינה רופאה נוירולוגית התפתחותית מומחית בעלת ידע וניסיון בתחומי התפתחות הילד השונים, אוטיזם והפרעות קשב וריכוז. ד"ר סיון אקשטיין מנהלת את מערך התפתחות הילד של קופת חולים כללית בירושלים, בעלת המרפאה פרטית מיתרים בירושלים ולה ניסיון רב וגישה ייחודית לילדים ולהורים. במרפאת מיתרים נערכים אבחוני הפרעת קשב מגיל הגן ועד גיל שמונה עשרה שנה.

דילוג לתוכן