צרו קשר ונחזור אליכם בהקדם

ד"ר סיון אקשטיין

רופאה מומחית בנוירולוגיה ילדים והתפתחות הילד. כיום מנהלת  את מערך התפתחות הילד של קופת חולים כללית במחוז ירושלים.

אוטיזם

אוטיזם, הנקרא גם הפרעה ברצף האוטיזם או                      Autism Spectrum Disorder- ASD הינו הפרעה הקיימת משלבי התפתחות מוקדמים. מדובר בהפרעה המתבטאת בקושי באינטראקציה חברתית, ביכולת לתקשר רעיונות ורגשות ובתחומי עניין מצומצמים, חזרתיים או מקובעים. מדובר בקבוצה רחבה של מצבים בדרגות חומרה שונות, כאשר המשותף לכולם הוא הפגיעה ביכולת ליצור קשרים משמעותיים עם אחרים והפרעה בתפקוד היומיומי.

מה המאפיינים המרכזיים של אוטיזם?
  • חסר מתמשך בתקשורת חברתית הדדית ובאינטראקציה חברתית
  • פעילויות, דפוסי התנהגות ותחומי עניין מוגבלים וחזרתיים
  • תסמינים אלו קיימים מאז הילדות המוקדמת, מגבילים ופוגעים בתפקוד היומיומי ואינם משניים להפרעה אחרת 
 
מהו ספקטרום האוטיזם?

אוטיזם יכול להתבטא בצורות שונות ובדרגות חומרה שונות, כאשר הביטוי משתנה גם בהתאם לגיל ולרמה ההתפתחותית. מסיבה זו נהוג להתייחס לאוטיזם לעיתים כהפרעה בקשת או ברצף האוטיזם ובכך לבטא את השוני בביטוי הסימפטומים ובמידת הלקות האפשריים. 

 
מה הגורמים לאוטיזם?

עדיין לא נמצא מנגנון סיבתי אחד הייחודי לאוטיזם. אוטיזם מושפע מגורמים גנטיים וסביבתיים וכאשר יש במשפחה ילד המאובחן עם אוטיזם קיים סיכון מוגבר לאבחנת אוטיזם גם בילדים הבאים. אוטיזם יכול להופיע גם כחלק מהפרעות גנטיות כגון תסמונת X שביר, תסמונת רט וטוברוס סקלרוזיס. בכל מקרה של ילד עם אוטיזם במשפחה מומלץ לפנות לייעוץ גנטי לבירור הסיבה לאוטיזם לפני תכנון הריון נוסף. 

 
כיצד מתבטא אוטיזם בילדות?

בגילאים שונים וברמות התפתחות שונות ייתכנו ביטויים אחרים של אוטיזם. ביטויים התנהגותיים והתפתחותיים של אוטיזם בגיל הילדות יכולים לכלול נסיגה התפתחותית, העדר הצבעה וקשר עין, קושי בתפקוד חברתי, העדר משחק סימבולי, הפרעות בשפה, תגובה חריגה לגירוי חושי, תחומי עניין מצומצמים והתנהגויות חזרתיות, טקסיות ומקובעות. 

 
כיצד מתבטא אוטיזם בגיל בית הספר?

אוטיזם יכול להתבטא בגיל בית הספר באופן שונה מאשר בילדות המוקדמת. בגילאי בית הספר ניתן לראות קושי ביצירת קשרים חברתיים עם בני הגיל או קושי בשימור קשרים חברתיים. יתכן קושי בהבנת סיטואציות חברתיות, צורך בתיווך צוות המסגרת בפעילויות כיתתיות, התנהגויות לא מותאמות, חשיבה נוקשה, עיסוק בתחומי עניין מצומצמים, טקסים ורגישות חושית חריגה. ביטוי האוטיזם מושפע משמעותית גם מרמת החומרה של הקושי האוטיסטי.

 
מה חשיבות אבחון מוקדם באוטיזם אצל ילדים?

אבחון מוקדם של אוטיזם מאפשר טיפול מוקדם. התערבות וטיפול מוקדמים בעלי פוטנציאל לשיפור משמעותי של הקשיים בתחום התקשורתי, ההתפתחותי והרגשי. הטיפול יכול לכלול התאמת מסגרת חינוכית, טיפול רגשי והתנהגותי, הדרכת הורים, טיפולי שפה, ריפוי בעיסוק ופיזיותרפיה. לעיתים יש צורך גם בטיפול תרופתי לקשיים נלווים שכיחים כגון קשיי התנהגות, הפרעת קשב וריכוז ובעיות שינה.

 
מה כולל אבחון אוטיזם אצל ילדים?

אבחון לאוטיזם, נקרא גם אבחון תקשורת, נעשה לפי הקריטריונים של DSM-V הכוללים לקות בתקשורת ובאינטראקציה חברתית ותחומי עניין ודפוסי התנהגות מצומצמים וחזרתיים. באבחון נבדקות יכולות התפתחותיות, קוגניטיביות, תקשורתיות, חברתיות ורפואיות. על פי הנחיות משרד הבריאות, אבחון לאוטיזם צריך להתבצע על ידי שני גורמים מוסמכים: רופא ופסיכולוג. הרופא-מומחה בנוירולוגיה ילדים והתפתחות הילד, פסיכיאטר ילדים או רופא ילדים התפתחותי. הפסיכולוג יהיה פסיכולוג התפתחותי, פסיכולוג קליני מומחה בעל הכשרה בתחום הקליני של הילד,  או פסיכולוג שיקומי או חינוכי בעל הכשרה בתחום אבחון האוטיזם. לצורך קבלת אבחנת אוטיזם הן הרופא והן הפסיכולוג צריכים להיות תמימי דעים כי זו האבחנה המתאימה לילד. בנוסף, יש חשיבות רבה גם להערכת מקצועות הבריאות את הקשיים ההתפתחותיים והילד מופנה לפי הצורך לאבחוני שפה, ריפוי בעיסוק ופיזיותרפיה.  

 
מה כולל טיפול באוטיזם?

במידה וילד מאובחן עם אוטיזם יש חשיבות רבה לטיפול אינטנסיבי כדי לשפר את תפקודו. הטיפול כולל הדרכת הורים, טיפול רגשי והתנהגותי וטיפולים בתחומי השפה, המשחק, התחושה והמוטוריקה, כאשר בכולם מושם דגש על פיתוח מיומנויות התקשורת המעוכבות. קיימות גם קבוצות לפיתוח מיומנויות חברתיות, בהתאם לגיל הילד. יש חשיבות רבה גם לבחירת המסגרת החינוכית המתאימה עבור הילד, מתוך מחשבה היכן יוכל לקבל את הטיפול המתאים ביותר. אין טיפול תרופתי לאוטיזם אך במעקב הרפואי ניתן להציע טיפול תרופתי לקשיים שעולים כגון קשיי שינה, קשב והתנהגות. 

 
אבחון אוטיזם במרפאת מיתרים

במרפאת מיתרים נערכים אבחונים נוירולוגים והתפתחותיים על ידי ד"ר סיון אקשטיין מומחית בנוירולוגית ילדים והתפתחות הילד. אבחון תקשורת במרפאת מיתרים מתפרש על פני מספר פגישות ומצריך תאום תורים ייעודיים. ד"ר סיון אקשטיין, הינה רופאה נוירולוגית התפתחותית מומחית בעלת ידע וניסיון בתחומי התפתחות הילד השונים, אוטיזם והפרעות קשב וריכוז. ד"ר סיון אקשטיין מנהלת את מערך התפתחות הילד של קופת חולים כללית בירושלים, בעלת המרפאה הפרטית מיתרים בירושלים ולה ניסיון רב וגישה ייחודית לילדים ולהורים. 

דילוג לתוכן