צרו קשר ונחזור אליכם בהקדם

ד"ר סיון אקשטיין

רופאה מומחית בנוירולוגיה ילדים והתפתחות הילד. כיום מנהלת  את מערך התפתחות הילד של קופת חולים כללית במחוז ירושלים.

אבחון הפרעת קשב וריכוז

הפרעת קשב וריכוז היא ההפרעה הנוירו-התפתחותית השכיחה ביותר ומאופיינת בקשיים באחד או בשני תחומים: 

  • קשב וריכוז – קושי בריכוז, בוויסות קשב ונטייה למוסחות. 
  • היפראקטיביות ואימפולסיביות – תנועתיות מוגברת והתנהגות ללא מחשבה תחילה.
מה מאפיין הפרעת קשב וריכוז?

הפרעת קשב וריכוז מאופיינת בליקוי בתפקודים ניהוליים האחראים על יכולת התכנון ופתרון הבעיות, התארגנות, תהליכי בקרה וויסות. בבסיס הפרעת הקשב והריכוז קיימת  הפרעה במערכת הנוירוטרנסמיטורים דופמין ונוראפינפרין. אזורי המוח המעורבים הם בעיקר האזורים הפרונטלים והפרה-פרונטלים אך ישנה גם מעורבות של אזורי האונות הפריאטליות והצרבלום.

הפרעת הקשב והריכוז עלולה לגרום לפגיעה בהתפתחות הילד, בתפקוד הלימודי והתנהגותי. כמו כן הפרעת קשב עלולה לגרום לקשיים באינטראקציה חברתית, בתחום הרגשי ובאיכות החיים של הילד ומשפחתו. יתכנו קשיים נלווים כגון ליקויי למידה, סרבול מוטורי, חרדה והפרעות נוספות. מדובר בהפרעה כרונית כאשר הסימפטומים והפגיעה בתפקוד נמשכים לרוב גם בבגרות אם כי לעיתים מתבטאים בצורה שונה. כך למשל, היפראקטיביות, השכיחה יותר בגיל הצעיר, אינה בולטת במבוגרים עם הפרעת קשב, אם כי התזזיתיות המחשבתית נמשכת. במבוגרים תתכן גם השפעה על מערכות יחסים זוגיות, לימודים אקדמיים ועל הקריירה. 

 
מהם הגורמים להפרעת קשב וריכוז?

הגורמים להפרעת קשב וריכוז הם בעיקר גנטים, אם כי קיימת גם השפעה סביבתית. הפרעת קשב שכיחה יותר בילדים שנולדו פגים, בעלי משקל לידה נמוך, לאחר חשיפה לעישון או לאלכוהול בזמן ההיריון ולאחר פגיעה מוחית.

 
מהי הפרעת קשב וריכוז בילדים?

הפרעת קשב וריכוז בילדים היא אחת ההפרעות הנוירו-התפתחותיות השכיחות בילדות ויכולה להתבטא כבר בגיל הרך בקושי להתרכז במטלות תואמות גיל כגון: פאזל או דפדוף בספר תמונות, בתנועתיות מוגברת ובאימפולסיביות. הילד מתקשה יותר מחבריו לשמור על רמת קשב במצבים שונים הדורשים ריכוז, מתקשה להשלים משימות פשוטות שהגננת נותנת, עובר מהר בין פעילויות ומתקשה למלא הוראות. מאוחר יותר, בגיל בית הספר, יתכנו קשיים לימודיים, קשיי התארגנות, בעיות התנהגות וקשיים חברתיים.   

 
מהי השפעת הפרעת קשב וריכוז על הילד וסביבתו?

הפרעת קשב וריכוז יכולה להשפיע על כל תחומי החיים, לפגוע בהתפתחות המוטורית והשפתית ובתפקוד החברתי והרגשי. הפרעת קשב עלולה לגרום להיווצרות פערים לימודיים, קשיי התנהגות וויסות, קשיי התארגנות ופגיעה באיכות החיים של הילד ומשפחתו. לעיתים ההורים עלולים להתקשות בהתמודדות שבגידול ילד עם הפרעת קשב. יש לזכור שבשל הרקע הגנטי, יתכנו מספר בני משפחה עם קשיים דומים, דבר המאתגר עוד יותר את תפקוד התא המשפחתי. 

 
כיצד משפיעה הפרעת קשב וריכוז בילדים על תחום הלימודי?

כבר בגיל הגן, בילדים עם הפרעת קשב וריכוז יתכנו קשיים לימודיים כגון קשיים ברכישת יסודות הקריאה והכתיבה וחוסר התמצאות בתכנים אשר הגננת מלמדת. בגיל בית הספר, ילד עם הפרעת קשב יתקשה לעיתים לעקוב אחר הנעשה בשיעור, עלול להיות מוסח מרעשים בכיתה ולא תמיד יצליח להבין את החומר הנלמד כך שעלולים להיווצר פערים לימודיים במקצועות השונים. עקב אימפולסיביות, תנועתיות, שעמום או קושי התנהגותי אחר, הילד יכול גם להפריע לפעמים למהלך השיעור ולהינזף על ידי המורים. בבית יתכנו קשיים בהכנת שיעורים ובלמידה למבחנים. פעמים רבות הילד קם ממקומו שוב ושוב, אינו זוכר הוראות ומתקשה להשלים משימות כגון שיעורי בית או משימות בכיתה. יתכנו גם קשיי התארגנות כגון קושי בסידור התיק לבית הספר ושכיחת ציוד, מחברות מבולגנות וקושי בהתייחסות ללוחות זמנים של מבחנים והגשת עבודות.  

 

כיצד משפיעה הפרעת קשב בילדים על התחום הרגשי?

 להפרעת קשב וריכוז היכולת לפגוע בתחושת הביטחון והערך העצמי ולגרום לייאוש ולתסכול מתמשכים. לעיתים, קשיים לימודיים, קשיים בוויסות הרגשי וקשיי התנהגות עלולים לגרום לתחושת שוני וחוסר ערך. הילד עלול לחוות כעס מתמשך מהסביבה או להיחשב לטיפש, לעצלן או ל"ילד בעייתי" ותתכן פגיעה בדימויו העצמי לאורך זמן. בנוסף ישנה שכיחות גבוהה של הפרעות פסיכיאטריות נלוות כגון חרדה והפרעות התנהגות. 

 
כיצד משפיעה הפרעת קשב בילדים על התחום החברתי?

לילדים עם הפרעת קשב יתכנו קשיים ביצירת קשרים חברתיים ובהבנת מצבים חברתיים. הם יכולים לפרש סיטואציות חברתיות בצורה שגויה, למשל לפרש נגיעה כמכה ולהגיב בתוקפנות. הם יכולים להיחשב כמציקים, להיקלע לעימותים לחוות תחושת דחייה וכעס מהסביבה. ילדים אחרים עם הפרעת קשב יכולים להיות גם חולמניים ולא מעורבים מבחינה חברתית. חשוב לציין כי יש גם ילדים עם הפרעת קשב אצלם התחום החברתי הוא תחום חוזק המאפשר להם לבטא כישורים ויכולות חברתיים גבוהים. 

 
למי מיועד אבחון הפרעת קשב וריכוז אצל נוירולוג ילדים?

אבחון הפרעת קשב וריכוז אצל נוירולוג ילדים מיועד לילדים ולמתבגרים עם קושי בשמירה על ריכוז, טווחי קשב קצרים, נטייה למוסחות, לאימפולסיביות ולפעלתנות יתר. כאשר קשיים אלו פוגעים בתפקודו של הילד בתחומי הלימוד, החברה, ההתנהגות או בתחום הרגשי מומלץ לפנות לאבחון נוירולוג ילדים. בתהליך האבחון, נוירולוג הילדים מעריך מצבים התפתחותיים, נוירולוגים ורגשיים היכולים להידמות להפרעת קשב או להתלוות אליה ומתווה תוכנית להמשך ברור וטיפול. 

 
מאיזה גיל כדאי לפנות לאבחון קשב וריכוז אצל נוירולוג ילדים?

חשוב לפנות לאבחון נוירולוג ילדים כאשר יש קשיים משמעותיים בקשב ובריכוז המשפיעים על תפקודו של הילד בתחומים השונים – בתחום הלימודי, החברתי, ההתנהגותי או הרגשי. נוירולוג ילדים יכול לבדוק, לאבחן ולטפל בהפרעת קשב וריכוז גם בילדים מתחת לגיל 6 שנים. 

 
מה חשיבות אבחון הפרעות קשב וריכוז בילדים?

הפרעת קשב וריכוז לא מטופלת בילדים עלולה לפגוע בתפקודו של הילד בתחום הלימודי, חברתי, רגשי והתנהגותי. בהעדר טיפול מתאים ישנה גם שכיחות מוגברת של הפרעות התנהגותיות ונפשיות, שימוש לרעה בחומרים כגון אלכוהול וסמים, מעורבות בתאונות ופגיעה באיכות החיים. אבחון מוקדם יכול למנוע או להפחית את הסיכונים הנ"ל. 

 
מה חשיבות אבחון הפרעת קשב וריכוז  על ידי נוירולוג ילדים?

הפרעת קשב נלוות לעיתים קרובות להפרעות בתחומי ההתפתחות השונים כמו התחום המוטורי, השפתי, החברתי והרגשי. רופא מומחה בנוירולוגיה ילדים והתפתחות הילד מבצע הערכה מקיפה של תחומי ההתפתחות והתפקוד השונים ובודק האם הושפעו כתוצאה מהפרעת הקשב. בנוסף, רופא מומחה בנוירולוגית ילדים והתפתחות הילד שולל הפרעות נוירולוגיות אחרות היכולות להידמות להפרעת קשב (כגון הפרעות פרכוסיות)  ומאבחן מצבים רפואיים נלווים להפרעת קשב כגון טיקים והפרעות שינה. נוירולוג ילדים ופסיכיאטר ילדים הם הרופאים המוסמכים לאבחן ולטפל בהפרעת קשב וריכוז גם מתחת לגיל 6 שנים. 

 
מה כולל תהליך האבחון להפרעת קשב וריכוז אצל נוירולוג ילדים?
  • קבלת מידע מפורט מההורים על הרקע המשפחתי וההתפתחותי של הילד
  •  שימוש בשאלונים מתוקפים לקבלת מידע על תפקודו בתחומי החיים השונים במסגרת החינוכית ובבית
  • בדיקה נוירולוגית מקיפה של הילד
  • הערכה ושלילה של תחלואה נלוות
  • זיהוי וביסוס מאפייני ההפרעה על פי הקריטריונים של ה DSM 
  • התווית תוכנית טיפול ומעקב 
  • במידת הצורך ניתנות המלצות לכלי אבחון נוספים כגון מבחנים ממוחשבים, הערכה פסיכולוגית, אבחון כישורי למידה, ייעוץ פסיכיאטרי ועוד. 
 
אבחון ומעקב הפרעת קשב וריכוז במרפאת מיתרים

במרפאת מיתרים נערכים אבחונים נוירולוגים התפתחותיים על ידי ד"ר סיון אקשטיין מומחית בנוירולוגית ילדים והתפתחות הילד ונערכים אבחוני הפרעת קשב מגיל הגן ועד גיל שמונה עשרה שנה. ד"ר סיון אקשטיין, הינה רופאה נוירולוגית התפתחותית מומחית בעלת ידע וניסיון בתחומי התפתחות הילד השונים, אוטיזם והפרעות קשב וריכוז. ד"ר סיון אקשטיין מנהלת את מערך התפתחות הילד של קופת חולים כללית בירושלים, בעלת המרפאה הפרטית מיתרים בירושלים ולה ניסיון רב וגישה ייחודית לילדים ולהורים. 

דילוג לתוכן