צרו קשר ונחזור אליכם בהקדם

ד"ר סיון אקשטיין

רופאה מומחית בנוירולוגיה ילדים והתפתחות הילד. כיום מנהלת  את מערך התפתחות הילד של קופת חולים כללית במחוז ירושלים.

אבחון הפרעות קשב וריכוז ילדים

אבחון הפרעות קשב וריכוז ילדים הוא אבחון הנערך על ידי נוירולוג ילדים התפתחותי ובו נקבע אם הילד סובל מהפרעת קשב וריכוז, האם יש קשיים נוספים המצריכים מענה ומה התוכנית הטיפולית הנכונה עבור אותו ילד.

אבחון הפרעות קשב וריכוז ילדים

מהן הפרעות קשב וריכוז ילדים?

הפרעות קשב וריכוז בילדים הן לקויות התפתחותיות שכיחות אשר כוללות טווחי קשב קצרים, יכולת ריכוז נמוכה, קשיי התמדה, מוסחות ולעיתים גם אימפולסיביות ותנועתיות מוגברים. הפרעות קשב וריכוז ילדים קיימות כבר מגיל צעיר, כאשר אופיין יכול להשתנות לאורך השנים. הפרעות קשב וריכוז בילדים, הינן בעלות פוטנציאל לפגוע בהתפתחות, בתפקוד הלימודי, החברתי וכן לגרום לקשיים רגשיים אצל הילד. 

מהו אבחון הפרעות קשב וריכוז בילדים?

אבחון הפרעות קשב וריכוז ילדים הוא אבחון מקיף המבוצע על ידי נוירולוג ילדים התפתחותי. אבחון הפרעות קשב וריכוז בילדים כולל: הערכה קלינית מפורטת, שלילת מצבים רפואיים והתפתחותיים העלולים להידמות להפרעת קשב, מתן אבחנה, בניית תוכנית טיפולית והפנייה לייעוץ ובדיקות עזר לפי הצורך. אבחון הפרעות קשב וריכוז בילדים נעשה באופן מותאם לכל ילד בהתאם ליכולותיו ההתפתחותיות והרגשיות. 

מה כולל אבחון הפרעות קשב וריכוז ילדים על ידי נוירולוג ילדים התפתחותי?

אבחון הפרעות קשב וריכוז ילדים כולל מספר חלקים:

  • קבלת מידע מפורט מההורים לגבי הרקע הבריאותי וההתפתחותי והסימפטומים הנוכחיים של הילד
  • קבלת מידע מפורט מהמסגרת החינוכית של הילד על ידי שאלונים ייעודיים לאבחון הפרעות קשב וריכוז ילדים
  • הערכה התפתחותית אשר מטרתה להבין את תפקוד הילד, יכולותיו ההתפתחותיות וכן ולוודא שקשיי הקשב והריכוז אינם משניים לעיכוב התפתחותי או למצבים רפואיים ורגשיים אחרים
  • תצפית על תפקודו והתנהגותו של הילד בזמן האבחון אצל הנוירולוג ילדים התפתחותי
  • בדיקה נוירולוגית של הילד אשר מטרתה לוודא כי אין הפרעות נוירולוגיות אחרות אשר יכולות להידמות להפרעת הקשב אצל הילד 
  • מתן אבחנה בנושא הפרעות קשב וריכוז או אבחנה רפואית אחרת בהתאם לקשיים ולתוצאות ולהערכה אצל הנוירולוג ילדים
  • בניית תכנית טיפול לילד בשיתוף ההורים

מהם הקריטריונים לאבחון הפרעות קשב וריכוז ילדים?

אבחון הפרעות קשב וריכוז ילדים נעשה בהתאם להנחיות משרד הבריאות תוך שימוש בקריטריונים של Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM-5). קריטריונים אלו מחלקים את הפרעות הקשב והריכוז לשלוש קבוצות:

  • Inattentive Type – בקבוצה זו נכללים ילדים עם קשיי קשב, מוסחות, חוסר תשומת לב וחולמנות. לעיתים קרובות הילד נראה כלא מקשיב כאשר מדברים אליו, מתקשה לשמור על קשב לאורך משימה או משחק, אינו עוקב אחר הוראות, לא שם לב לפרטים ועושה שגיאות של חוסר תשומת לב. לעיתים שוכח ומאבד חפצים ומתקשה להתארגן במשימות ובפעילויות.
  • Hyperactive type בקבוצה זו נכללים ילדים עם תנועתיות מוגברת, קושי בדחיית סיפוקים ואימפולסיביות. הילד זז לעיתים קרובות, חסר שקט, קם מכיסאו במצבים בהם אמור להישאר לשבת (למשל במפגש בגן, בשיעור בכיתה או בארוחת שבת) מתקשה לעסוק בפעילות שקטה, מדבר ללא הפסקה, מתקשה לחכות לתורו ומפריע או מתפרץ לדברי אחרים. 
  • Combined Type – בקבוצה זו נכללים ילדים המציגים קשיים משתי הקבוצות הקודמות, כלומר בולטים אצלם תסמינים של קשיי קשב, קשיי התמדה ומוסחות לצד תנועתיות מרובה ואימפולסיביות

מהו שאלון אבחון הפרעות קשב וריכוז ילדים?

שאלון אבחון הפרעות קשב וריכוז ילדים הוא כלי אבחוני בו משתמשים אנשי מקצוע כגון נוירולוג ילדים, פסיכיאטר ילדים או פסיכולוג ילדים. שאלון אבחון הפרעות קשב וריכוז ילדים נועד לאסוף מידע לגבי ההתנהגות, התפקוד והסימפטומים אותם מציג הילד. שאלון אבחון הפרעת קשב וריכוז ילדים מאפשר לקבל תמונת מצב על תפקודו של הילד במקומות שונים כגון במסגרת החינוכית, בבית ואצל מבוגרים גם בעבודה. שאלון אבחון הפרעת קשב וריכוז ילדים כולל בתוכו סעיפים המתייחסים לקשיי קשב, התמדה, ארגון, תנועתיות ואימפולסיביות ומאפשרים לאיש המקצוע להעריך גם את הכמות ואת מידת החומרה של הקשיים. 

מה הטיפול בהפרעות קשב וריכוז ילדים?

הטיפול בהפרעות קשב וריכוז ילדים כולל התייחסות הן להפרעת הקשב והן לקשיים התפקודיים הנלווים, כגון קשיים לימודיים, התנהגותיים ורגשיים. התוכנית הטיפולית מותאמת באופן אישי לצרכי הילד והמשפחה. התוכנית יכולה לכלול המלצות לטיפול התנהגותי ורגשי, הדרכת הורים, טיפול בקשיים התפתחותיים, אבחון וטיפול בקשיי למידה וטיפול תרופתי. ישנה חשיבות רבה להמשך מעקב נוירולוג ילדים לאחר אבחון הפרעות קשב וריכוז בילדים, כדי לוודא שאכן התוכנית הטיפולית מקדמת את הילד ומתן המלצות נוספות בהתאם לצורך. חשוב לציין כי לא כל ילד זקוק לטיפול תרופתי להפרעת קשב וריכוז והטיפול התרופתי מהווה רק חלק מהאפשרויות הטיפוליות ואינו נותן מענה בלעדי לכל הקשיים.

מהי חשיבות אבחון הפרעות קשב וריכוז ילדים?

אבחון הפרעות קשב וריכוז ילדים בעל חשיבות גדולה להתפתחותו של הילד. אבחון מוקדם של הפרעות קשב וריכוז ילדים יכול לצמצם פגיעה בתפקוד הלימודי, הרגשי והחברתי. קשיי התפתחות, למידה וחרדה שאינם מטופלים פוגעים באיכות החיים, בתחושת המסוגלות ובדימוי העצמי של הילד. אבחון הפרעות קשב וריכוז בילדים מאפשר התווית תוכנית טיפול והפחתת קשיים אלה.

אבחון הפרעות קשב וריכוז ילדים במרפאת מיתרים

במרפאת מיתרים נערכים אבחונים נוירולוגים התפתחותיים על ידי ד"ר סיון אקשטיין מומחית בנוירולוגית ילדים והתפתחות הילד. ד"ר סיון אקשטיין, הינה רופאה נוירולוגית התפתחותית מומחית בעלת ידע וניסיון בתחומי התפתחות הילד השונים, אוטיזם והפרעות קשב וריכוז. ד"ר סיון אקשטיין מנהלת את מערך התפתחות הילד של קופת חולים כללית בירושלים, בעלת המרפאה פרטית מיתרים בירושלים ולה ניסיון רב וגישה ייחודית לילדים ולהורים. במרפאת מיתרים נערכים אבחוני הפרעת קשב מגיל הגן ועד גיל שמונה עשרה שנה. 

דילוג לתוכן