צרו קשר ונחזור אליכם בהקדם

ד"ר סיון אקשטיין

רופאה מומחית בנוירולוגיה ילדים והתפתחות הילד. כיום מנהלת  את מערך התפתחות הילד של קופת חולים כללית במחוז ירושלים.

אבחון אוטיזם ילדים

אוטיזם, או הפרעה בספקטרום האוטיזם, היא הפרעה התפתחותית המתאפיינת במגוון רחב של סימפטומים והתנהגויות. הלקות הבסיסית באוטיזם משפיעה על היכולת ליצור קשר חברתי ועל היכולת להיות באינטראקציה הדדית משמעותית. המונח "ספקטרום" נועד לשקף את המגוון הרחב של התנהגויות, קשיים וחוזקות ואת הייחודיות של כל אחד מהילדים המאובחנים עם אוטיזם. אבחון אוטיזם ילדים נועד לקבוע אם הילד נמצא בספקטרום האוטיזם ולהמליץ על תכנית טיפול מותאמת לצרכיו.

אבחון אוטיזם ילדים

מהו אבחון אוטיזם ילדים?

אבחון אוטיזם ילדים הוא תהליך הערכה מקיף המתבצע כאשר עולה חשד שפעוט, נער או מתבגר נמצא בספקטרום האוטיזם. תהליך אבחון אוטיזם ילדים מתבצע על ידי מספר אנשי מקצוע, ביחד או בנפרד, ובו נבדקות מיומנויות התקשורת וההתפתחות במטרה לקבוע אם הקשיים אשר נצפו מקורם בלקות תקשורת ראשונית או שהם משניים להפרעה אחרת, כגון עיכוב התפתחותי או קושי רגשי. על פי הנחיות משרד הבריאות

מהי מטרת אבחון אוטיזם ילדים?

מטרת אבחון אוטיזם ילדים היא לספק ראייה כוללת של תפקודי הילד מבחינה רפואית, רגשית, תקשורתית, חברתית וקוגניטיבית ולקבוע אם לילד הנבדק יש לקות בספקטרום האוטיזם. אבחון אוטיזם ילדים, בנוסף למתן אבחנה, נועד גם כדי להבין את האתגרים ולאפיין את יכולותיו של הילד, לסייע בהבנת הצרכים ובקביעת התערבויות ותמיכה להן הילד והמשפחה זקוקים.

מה כולל אבחון אוטיזם ילדים?

אבחון אוטיזם ילדים, בהתאם להנחיות משרד הבריאות, כולל הערכה מקיפה התפתחותית ורגשית וכן בדיקה נוירולוגית. במקביל לבדיקת הרופא (נוירולוג ילדים, פסיכיאטר ילדים או רופא ילדים התפתחותי) על הילד לעבור גם אבחון על ידי פסיכולוג מומחה עם הכשרה בתחום אבחוני האוטיזם.

אבחון אוטיזם ילדים כולל ראיון מפורט עם ההורים על הרקע המשפחתי, הרפואי וההתפתחותי של הילד, קשייו החבריים והתנהגותו במצבים שונים. בנוסף צוות המסגרת מתבקש למלא שאלונים ייעודים המסייעים להבנת תפקודו במסגרת.

לאחר איסוף חומר הרקע לאבחון אוטיזם ילדים, נוירולוג הילדים נפגש עם הילד ומתרשם באמצעות שיחה ומשחק מיכולותיו התקשורתיות. בנוסף נוירולוג הילדים מבצע הערכה התפתחותית ומתרשם גם מהתנהגותו של הילד ומיכולות הלמידה שלו. לאחר מכן מתקיים סיכום עם ההורים וניתנות המלצות אשר מטרתן לקדם את יכולותיו של הילד בתחומי הקושי שלו.

במידה ובאבחון אוטיזם ילדים נמצא כי הילד בספקטרום האוטיזם, משרד הבריאות דורש כי במכתב הסיכום יפורטו הקריטריונים לספקטרום האוטיזם על פי DSM5 וכן תצוין רמת חומרה של הלקות.

מהי חשיבות אבחון אוטיזם ילדים?

חשיבותו של אבחון אוטיזם ילדים טמונה ביכולתו לספק הבנה לגבי הקשיים אשר הילד והמשפחה מתמודדים איתם ולאפשר התערבות וטיפולים מתאימים. אבחון אוטיזם ילדים בגיל צעיר מאפשר לילד לקבל טיפולים התפתחותיים כאשר מוחו ניתן יותר להשפעה ולשינוי. מחקרים שונים הראו כי ילדים אשר קיבלו את הטיפול ההתפתחותי לו הם זקוקים בגיל מוקדם, הגיעו לתוצאות טובות יותר לטווח ארוך מבחינת יכולת חברתית, לימודית ויכולתם לתפקוד עצמאי.

מתי כדאי לפנות לאבחון אוטיזם ילדים?

כדאי לפנות לאבחון אוטיזם ילדים כאשר נצפות התנהגויות מסוימות או עיכוב התפתחותי המחשיד לקיומה של לקות בספקטרום. חשוב לציין שאמנם התנהגויות אלה מצריכות ברור, אך הן יכולות לנבוע גם מסיבות שאינן לקות אוטיסטית ולכן חשוב לפנות לגורם מוסמך אשר ידע לאבחן בצורה מדויקת.

 1. קושי ביצירת קשר עין
 2. קושי בחיוך חברתי ובתגובה לרמזים חברתיים
 3. קושי חברתי, חוסר עניין בילדים אחרים או קושי במשחק משותף איתם
 4. קושי בשימוש בשפה לצורך תקשורת – למשל קושי להביע בצורה מילולית בפני אחרים את הרצונות והצרכים או קושי לנהל שיחה
 5. עיכוב שפתי ואבדן יכולות שפתיות
 6. התנהגויות חזרתיות – למשל הילד משחק שוב ושוב באותו המשחק או משתמש בחפצים בצורה חזרתית או משמיע קולות או ביטויים שחוזרים על עצמם
 7. תנועות חזרתיות – נפנופי ידיים, הליכה על קצות אצבעות או שהילד מסתובב במעלים או מתנדנד על מקומו
 8. התעניינות מוגברת ועיסוק מוגבר בנושאים מסויימים (דינוזאורים, כלי תחבורה)
 9. הצמדות לשגרה וקושי מול שינויים
 10. רגישות תחושתית – למשל רגישות לרעשים, ריחות או מגע. או חיפוש יוצא דופן של היבטים תחושתיים (למשל הילד מריח חפצים)
 11. קושי התנהגותי חריג כגון התפרצויות זעם קשות ותכופות בתגובה לשינוי או לגירוי תחושתי לא נעים
 12. משחק ייחודי, למשל סידור חלקי משחק בשורות או במגדלים

אבחון אוטיזם ילדים במרפאת מיתרים

במרפאת מיתרים נערכים אבחוני אוטיזם ילדים ואבחונים התפתחותיים על ידי ד"ר סיון אקשטיין מומחית בנוירולוגית ילדים והתפתחות הילד. ד"ר סיון אקשטיין, הינה רופאה נוירולוגית התפתחותית מומחית בעלת ידע וניסיון בתחומי התפתחות הילד השונים, אוטיזם והפרעות קשב וריכוז. ד"ר סיון אקשטיין מנהלת את מערך התפתחות הילד של קופת חולים כללית בירושלים, בעלת המרפאה הפרטית מיתרים בירושלים ולה ניסיון רב וגישה ייחודית לילדים ולהורים. אבחון תקשורת במרפאת מיתרים מתפרש על פני מספר פגישות ומצריך תיאום תורים ייעודי.

דילוג לתוכן