צרו קשר ונחזור אליכם בהקדם

ד"ר סיון אקשטיין

רופאה מומחית בנוירולוגיה ילדים והתפתחות הילד. כיום מנהלת  את מערך התפתחות הילד של קופת חולים כללית במחוז ירושלים.

אבחון אוטיזם

הפרעה ברצף האוטיזם היא לקות התפתחותית הקיימת מהילדות המוקדמת ומתבטאת בקושי מתמשך בתקשורת חברתית הדדית ובאינטראקציה חברתית ובפעילויות, דפוסי התנהגות ותחומי עניין, מצומצמים, חזרתיים או מקובעים. מדובר בקבוצה רחבה של מצבים בדרגות חומרה שונות, כאשר המשותף לכולם הוא הפגיעה ביכולת ליצור קשרים משמעותיים עם אחרים והפרעה לתפקוד היומיומי.

כיצד מתבטאת הפרעה בספקטרום האוטיזם בגילאים השונים?

הפרעות בספקטרום האוטיזם יכולות להתבטא בצורות שונות לפי גיל, רמת ההתפתחות, חומרת הלקות וגורמים נוספים. בגיל הצעיר יתכנו נסיגה התפתחותית, העדר הצבעה וקשר עין, העדר משחק סימבולי, קושי במשחק משותף, הפרעות בשפה, תגובה חריגה לגירוי חושי, תחומי עניין מצומצמים והתנהגויות חזרתיות ומקובעות. בגילאים מאוחרים יותר בולטים יותר קשיים ביצירת קשרים חברתיים עם בני הגיל, קושי בהבנת סיטואציות חברתיות, התנהגויות לא מותאמות, חשיבה נוקשה, עיסוק בתחומי עניין מצומצמים, טקסים ורגישות חושית חריגה. 

 
מה חשיבות האבחון המוקדם באוטיזם אצל ילדים?

ישנה חשיבות רבה לאבחון מוקדם של אוטיזם אצל ילדים, כדי לאפשר התערבות וטיפול מדויקים בתוך חלון ההזדמנויות שניפתח לילד. התערבות וטיפול מוקדמים בילדים עם אוטיזם בעלי פוטנציאל לשיפור משמעותי של הקשיים בתחום התקשורתי, ההתפתחותי והרגשי ויכולים להקל משמעותית על ההתמודדות של ההורים ובני המשפחה. 

 

כיצד נערך אבחון אוטיזם אצל ילדים?

אבחון אוטיזם הוא אבחון מקיף הבודק את היכולות התפתחותיות והתקשורתיות של הילד. אבחון אוטיזם נעשה לפי הקריטריונים של DSM-V על ידי שני גורמים מוסמכים: רופא ופסיכולוג. הרופא הוא מומחה בנוירולוגיה ילדים והתפתחות הילד, פסיכיאטר ילדים או רופא ילדים התפתחותי. הפסיכולוג הוא פסיכולוג התפתחותי, פסיכולוג קליני מומחה בעל הכשרה בתחום הקליני של הילד, או פסיכולוג שיקומי או חינוכי בעל הכשרה בתחום אבחון האוטיזם. אבחנת אוטיזם  מתקבלת רק אם קיימת לגביה הסכמה של הרופא והפסיכולוג שבדקו את הילד. לפי הצורך העולה באבחון, הילד מופנה גם להערכת מקצועות בריאות נוספים כגון קלינאות תקשורת, ריפוי בעיסוק ופיזיותרפיה. 

 
מהם שלבי האבחון הנוירולוגי בתחום האוטיזם?

אבחון נוירולוג ילדים לאוטיזם כולל מספר שלבים:

  • מילוי שאלונים על ידי צוות המסגרת החינוכית וההורים. השאלונים תורמים להבנת התפקוד והקשיים במסגרת ובבית. 
  • פגישת אינטייק עם ההורים בה מתקבל מידע מפורט על הרקע הרפואי, משפחתי, רגשי והתפתחותי של הילד. 
  • פגישת אבחון עם הילד והוריו בה הרופא מעריך את היכולות ההתפתחותיות והתקשורתיות ומבצע בדיקה נוירולוגית מקיפה לילד. 
  • שיחה עם ההורים על ממצאי האבחון ובניית תוכנית טיפול. 
  • בסיום האבחון הנוירולוגי ההורים מקבלים סיכום רפואי מפורט של ההערכה הכולל המלצות לאבחונים וטיפולים נוספים, בדיקות עזר, המלצות למסגרת החינוכית המתאימה והמלצות לבירור והמשך מעקב רפואי. 

 

מה כולל טיפול ומעקב באוטיזם אצל ילדים?

בלקויות בספקטרום האוטיסטי בילדים ישנה חשיבות רבה לטיפול מוקדם ואינטנסיבי. הטיפול יכול לכלול שילוב במסגרת חינוכית מותאמת, הדרכת הורים, טיפול רגשי והתנהגותי וטיפולים בתחומי השפה, המשחק, התחושה והמוטוריקה כאשר בכולם מושם דגש על פיתוח מיומנויות התקשורת המעוכבות. לא קיים עדיין טיפול תרופתי לאוטיזם אך ניתן להציע טיפול תרופתי לקשיים נלווים כגון קשיי שינה, קשב והתנהגות. במסגרת המעקב במרפאה נוירולוג הילדים מקבל מידע מההורים ומהמסגרת החינוכית על תפקודו של הילד, בודק את הילד ואת התקדמות ומעריך את הצורך בבירור, טיפול ויעוץ נוספים. 

אבחון אוטיזם במרפאת מיתרים

במרפאת מיתרים נערכים אבחונים נוירולוגים התפתחותיים ואבחוני תקשורת על ידי ד"ר סיון אקשטיין מומחית בנוירולוגית ילדים והתפתחות הילד. אבחון תקשורת במרפאת מיתרים מתפרש על פני מספר פגישות ומצריך תאום תורים יעודים. ד"ר סיון אקשטיין, הינה רופאה נוירולוגית התפתחותית מומחית בעלת ידע וניסיון בתחומי התפתחות הילד השונים, אוטיזם והפרעות קשב וריכוז. ד"ר סיון אקשטיין מנהלת את מערך התפתחות הילד של קופת חולים כללית בירושלים, בעלת המרפאה הפרטית מיתרים בירושלים  ולה ניסיון רב וגישה ייחודית לילדים ולהורים. 

דילוג לתוכן